Cztery powody, dla których leasing jest coraz popularniejszy w Polsce

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Według danych Związku Polskiego Leasingu rynek leasingowy rósł w naszym kraju w latach 2012-2016 średnio o ponad 16% rocznie. W związku z tym była to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Według tego samego raportu okazuje się, że leasingować (z ang. lease – wynajem, dzierżawa) można praktycznie wszystko – nieruchomości, maszyny, komputery, a nawet środki ciężkiego transportu. Nadal jednak najpopularniejszym przedmiotem leasingu są samochody, które stanowią ponad 42% w strukturze finansowania leasingu w Polsce. Również w dziedzinie leasingu samochodów – porównując rok 2015 do 2016 – odnotowano największy przyrost wartości aktywów, bo aż o blisko 31%. Nadal największy odsetek klientów takich transakcji stanowią przedsiębiorstwa, które nabywają w ten sposób nowe samochody. Z takiej formy finansowania mogą już jednak korzystać również osoby prywatne, a dodatkowo coraz więcej firm oferuje leasing samochodów używanych. Dlaczego leasing samochodów stał się tak bardzo popularny w Polsce? Oto cztery główne powody.

1. Leasing samochodów to wygoda

Wygoda to jedna z podstawowych zalet leasingu samochodu – zwłaszcza jeśli porówna się ją do kupna auta na kredyt. W tym wypadku procedury są mozolne i długotrwałe. Decyzję o przyznaniu samochodu w leasingu można otrzymać w zaledwie kilka dni. Trwa to w sumie niewiele dużej niż zakup samochodu „od ręki”, za gotówkę, a nie wymaga posiadania znacznego kapitału, zwłaszcza, jeśli potrzebuje się do firmy więcej niż jednego samochodu. Wygodne jest również użytkowanie samochodu w leasingu. Użytkownik nie jest jego właścicielem, więc w zdecydowanej większości przypadków nie musi martwić się kwestiami takimi jak rejestracja, ubezpieczenie i inne formalności. Coraz więcej firm leasingowych oferuje również całe pakiety serwisowe – nie zdejmuje to z użytkownika obowiązku dbania o samochód i pamiętaniu o przeglądach, ale wystarczy, że skontaktuje się on z leasingodawcą i poinformuje, że chciałby wykonać przegląd techniczny lub okresowy. Taka usługa nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo opłata za nią uwzględniona jest już w racie leasingowej. To nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu.

2. Leasing samochodów to oszczędność

Zakup samochodu to zawsze duży wydatek. Kupując go za gotówkę trzeba liczyć się z jednorazowym wydaniem większej kwoty. Jeśli dodatkowo jest to zakup na firmę, przedsiębiorcy zawsze rozważają, czy takiej gotówki nie lepiej zainwestować w inną działalność firmy. Gdy z kolei jest to kredyt, jego koszty zawsze są duże i realnie oddaje się bankowi zdecydowanie więcej pieniędzy niż samochód był rzeczywiście wart. Można w pewien sposób uznać, że leasing samochodów łączy pozytywne formy obu form zakupu samochodu. Przede wszystkim nie wymaga posiadania dużej ilości gotówki. Wystarczy tak zwana wpłata własna, która może wynosić od 0% wartości samochodu (im jest wyższa, tym niższe są potem raty). Wysokość rat za leasing samochodu uzależniona jest od wielu kwestii – klasy i wartości pojazdu, oferowanych opcji serwisowych i czasu, przez który deklaruje się płacić leasing. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że leasing samochodu jest mniej kosztowny niż kredyt, więc można użytkować samochód taniej lub wybrać pojazd wyższej klasy bez większych wydatków. Warto pamiętać też, że biorąc samochód lub samochód używany w leasing na firmę ratę można potraktować jako koszt, co w ogólnym rozrachunku obniży wysokość płaconych podatków.

3. Leasing samochodów to brak ukrytych i dodatkowych kosztów

Często mówi się, że samochód to skarbonka – oprócz regularnych kosztów eksploatacji, takich jak paliwo, przeglądy, ubezpieczenie trzeba pamiętać, że zawsze mogą przytrafić się awarie, które nie tylko generują dodatkowe wydatki, ale również nie pozwalają przez jakiś czas korzystać z pojazdu. Leasing samochodów może być najbardziej przejrzystą formą użytkowania samochodów. Wszystko dlatego, że coraz więcej leasingodawców bierze na siebie wszystkie koszty wynikające z używania auta (oprócz paliwa, za które trzeba zawsze płacić samodzielnie). Oznacza to, że w łatwy sposób można wyliczyć ile samochód i jego użytkowanie będą kosztował w sumie. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które dzięki temu mogą precyzyjnie zaplanować wydatki. To samo dotyczy użytkowników prywatnych, którzy zdecydują się na leasing samochodu nowego lub używanego. Co miesiąc mogą wówczas zaplanować budżet do wydania na samochód i żadne okoliczności ich nie zaskoczą.

4. Leasing samochodów to elastyczność

Wymieniona na końcu, ale na pewno nie najmniej istotna elastyczność to słowo, które zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy podkreślają na każdym kroku. Elastyczność oznacza dostosowanie się do potrzeb klienta. Ten może zażyczyć sobie samochód nowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w leasing wziąć auto używane. Może również chcieć płacić niższą opłatę comiesięczną w zamian za wyższą wpłatę początkową lub na odwrót – może bez dużej gotówki przy sobie, ale z pewnym dochodem cieszyć się nowym autem od razu. Elastyczność dotyczy też przeniesienia własności samochodu. To od klienta zależy czy po zakończeniu leasingu samochód przejdzie na jego własność, czy też odda samochód i zdecyduje się wziąć nowszy model lub taki, który spełni jego aktualne potrzeby. W leasingu samochodów elastyczność jest więc podstawą.

Leasing – wciąż rośnie jego popularność

Dane za 2016 rok dotyczące rynku leasingu wyraźnie pokazały, że taka forma finansowania, głównie samochodów, jest bardzo popularna, a chętnych do skorzystania z niego wciąż przybywa. Niepełne dane za 2017 roku pokazują, że tylko w pierwszym półroczu liczba aut sfinansowanych przez firmy leasingowe wyniosła ponad 14 miliardów złotych, co oznacza wzrost o blisko 17,5% w stosunku do analogicznego okresu roku 2016. Trend ten jednak nie powinien dziwić nikogo, kto interesował się różnymi formami finansowania zakupu i użytkowania samochodów.