7 cech dobrego sprzedawcy

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chodzisz czasem po sklepach i zastanawiasz się, czy niektórzy sprzedawcy nie pracują za karę? Taka postawa potrafi wzbudzić niechęć, ale też praca sprzedawcy wcale nie należy do łatwych. Jakie więc są cechy idealnego sprzedawcy?

1. Komunikatywność

Dobry handlowiec jest przede wszystkim komunikatywny. Osoba, z którą ciężko nawiązać kontakt nie sprawdzi się na podobnym stanowisku. Klienci bowiem często potrzebują rady albo zachęty do przyjrzenia się jakiemuś produktowi. Nie zawsze też samodzielnie szukają kontaktu, czasem potrzebna jest inicjatywa.

2. Zaufanie

Następna ważna cecha to zaufanie, jakie wzbudza sprzedawca. Jeżeli towar jest mu dobrze znany i umie on o nim dobrze opowiedzieć, eksponując jego zalety, klient nabiera pewności, że jest obsługiwany przez profesjonalistę. To owocuje zaufaniem i wzbudzeniem sympatii.

3. Wielozadaniowość

Nieraz na sklepie panuje ruch i niekoniecznie jest ktoś do pomocy. Dokoła mnóstwo klientów, każdy ma jakieś pytanie więc sprzedawca oprócz kasowania, odpowiada również na kolejne pytania lub wskazuje jakiś produkt. Dlatego wielozadaniowość jest tak cenną cechą. Bez niej na sklep najczęściej wkrada się chaos, a wraz z nim same negatywne emocje.

4. Kultura osobista

Idealny sprzedawca to taki, któremu nie jest obce pojęcie kultury osobistej. Zawsze schludne ubranie, zadbane dłonie, uczesane włosy, miły uśmiech oraz serdeczne dzień dobry rzucane do klienta, gdy tylko ten przekroczy próg sklepu. To elementarne zasady zachowania sprzedawcy, jakimi powinien się on charakteryzować niezależnie od nastroju ani dnia.

5. Aktywne słuchanie

Nieraz klient nie potrafi dokładnie określić, czego właściwie szuka. Jego pokrętne tłumaczenia potrafią zająć sporo czasu, ale zadaniem dobrego sprzedawcy jest wyłapać to, co najważniejsze i wskazać konsumentowi odpowiedni produkt. To trudna sztuka, lecz bardzo pożądana, bo często doprowadza do finalnej sprzedaży.

6. Radzenie sobie ze stresem

Praca sprzedawcy lub handlowca nie jest przeznaczona dla każdego. Osoba na takim stanowisku powinna cechować się wysoką odpornością na stres oraz radzeniem sobie w sytuacjach wzburzenia. Nie wszyscy klienci są bowiem uprzejmi i serdeczni. Nieraz zdarzają się tacy, którzy mają gorszy dzień lub poirytowani składają reklamacje. Sprzedawca mimo stresu musi wówczas zachować spokój i zneutralizować napięcie.

7. Wyczucie i takt

Ostatnia cecha to wyczucie i takt. Idealny handlowiec widzi, kiedy klient oczekuje jego pomocy, a jeżeli źle trafi, to zdaje sobie sprawę, że lepiej jest się wycofać. Nachalne wchodzenie w przestrzeń konsumenta może nieraz wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Niektórzy klienci lubią na spokojnie, w samotności przejrzeć ofertę sklepu, a kiedy zajdzie taka potrzeba – sami zwrócą się  o pomoc.

Wiesz już jakie są cechy dobrego sprzedawcy, a co z klientem? Jeśli chcesz je poznać, zajrzyj tutaj: