Autonomiczne auta

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wprowadzają się do świata motoryzacji. Autonomiczne auta na rodzimym rynku nie pojawią się jednak tak szybko. Pomimo tego, że za oceanem mają miejsce pierwsze przedsięwzięcia z tym związane, to Polska pod tym względem jest jednak daleko w tyle. Prowadzenie samochodu bez kierowcy wymaga wielu przygotowań, między innymi regulacji prawnych ale głównie dróg.

Regulacje prawne

USA to jednak kraj pionierski pod względem nowoczesnej motoryzacji. Przed wprowadzeniem aut autonomicznych na drogi, musi zostać wdrożonych wiele regulacji prawnych. Te wszystkie procesy oczywiście od kilku lat są w toku. Ostatnimi czasy można było również usłyszeć o dostarczaniu pizzy przez samochód, który działał na zasadzie autonomiczności. Są to jednak pierwsze korki, które prowadzą do zadomowienia się tej opcji na światowym rynku.

Z ustalonych już regulacji wiadomo, że ze ewentualne szkody na drodze będzie odpowiadać człowiek – czyli właściciel danego samochodu. Jeden z wiodących producentów aut na rynku – Volvo, zadeklarowało się, że to oni jako firma poniosą wszelką odpowiedzialność za wypuszczone przez nich auta. Te słowa nie w każdej opcji znajdują pokrycie, dlatego niezbędne są szczegółowe regulacje w przepisach.

Autonomiczna auta – plany

Istnieją już pewnego rodzaju scenariusze, które zakładają systematyczne wprowadzanie aut autonomicznych na rynek. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że rok 2019 może okazać się przełomowy. Golf VII ma zostać dodatkowo wyposażony w autopilota, który do określonej prędkości będzie mógł samodzielnie sterować samochodem. Kolejnym etapem wdrażania nowinek motoryzacyjnych ma być rok 2025. Wtedy bowiem na ulicach mają pojawić się auta w pełni autonomiczne. Następny skok następuje za 5 lat. W roku 2030 autonomiczne auta mogą stanowić około 30% wszystkich pojazdów na drodze.

Producenci

Mnóstwo wiodących marek, zarówno motoryzacyjnych, jak i technologicznych ciągle pracuje nad tym wynalazkiem. Mercedes, BMW, Audi powoli wprowadzają do maszyn opcje bez ingerencji człowieka. Nowe Audi A8 ma być właśnie w to wyposażone.

Marka KIA prowadzi jazdy testowe. Firma Renault i Nissan już zapowiedziały, że w najbliższych latach ta innowacja zostanie wprowadzona do części modeli.

Pionierska firma TESLA cały czas pracuje nad ulepszeniem systemu Autopilota. Jazdy testowe pokazały jednak jak wiele rzeczy trzeba jeszcze dopracować. Wprowadzone korekty zaowocowały już możliwością samodzielnego parkowania i wyjazdu z tego miejsca.