Centralny układ napędowy, czyli centralny silnik w motoryzacji

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Silnik centralny wykorzystywany jest przede wszystkim w supercar’ach i umieszcza się go na środku pojazdu tuż przed tylną osią. Sprawdź, jakie korzyści i zalety ma silnik mid-engine w samochodach.

Umieszczenie silnika w pojeździe ma znaczenie z wielu powodów. Między innymi chodzi o wysokie osiągi, prowadzenie i hamowanie. Silnik centralny zwiększa tylną osie, więc mamy lepszą przyczepność z tyłu i szybsze przyspieszenie.

Układ centralny – jego działanie i dlaczego warto wziąć go pod uwagę?

Zamontowanie silnika centralnie zwiększa ciężar na tylnych kołach pojazdu, a to wpływa na ich lepszą przyczepność. Oprócz tego ten rodzaj silnika pomaga przednim oponom w hamowaniu i zmniejsza szansę na zablokowanie się tylnych kół, co w dużej mierze eliminuje szanse w padnięcia w poślizg. W przypadku, gdy silnik centralny ma dodatkowo napęd na tył to zdecydowanie poprawia to przyspieszenie samochodu na śliskiej nawierzchni. Układ centralny sprawia, że ABS i system kontroli trakcji działa lepiej.

W samochodach sportowych, aby ich prowadzenie było jak najlepsze musi być zrównoważona przyczepność między tylnymi, a przednimi kołami podczas pokonywania zakrętów bez ślizgania się przy jak największej prędkości. Tą równowagę trudno osiągnąć przy silniku, który umieszczony jest z przodu lub z tyłu pojazdu ze względu na jego ciężar, dlatego centralny układ napędowy rozwiązuje ten problem. Kolejną korzyścią za jest to, że masa silnika mid-engine znajduję się blisko tylnej części siedzeń co pochłania siłę uderzeń, więc kierowca odczuwa płynniejszą jazdę. Układ umieszczony centralnie poprawia, także hamowanie. Dlaczego? Ponieważ masa pozwala hamulcom tylnym na lepsze zatrzymywanie. Samochody z silnikiem centralnym mają niższy biegunowy moment bezwładności, co oznacza, że masa pojazdu jest bardziej scentralizowana. Samochód może, więc szybciej i łatwiej zmieniać kierunki.

Silnik centralny – w jakich autach go znajdziesz?

Obecnie z takiej konfiguracji skorzystali producenci Corvette C8, Porsche 718 Cayman, Porsche 718 Boxster, Porsche 718 Spyder 2020, Acura NSX, BMW i8, Audi R8, Lotus Evora GT czy Alfa Romeo 4C Spider. Wszystkie wymienione powyżej pojazdy słyną z najprzyjemniejszej i najbardziej przewidywalnej jazdy zorientowanej na wysokie osiągi. Najdrożyszymi samochodami z silnikiem centralnym to Bugatti Chiron, McLaren 600LT, Lamborghini Huracan Evo, Ferrari F8 Tributo i Ferrari 488GTB. Czyż to nie kwintesencja motoryzacji naszych czasów? Jak najbardziej, tak!