Coraz częściej kupujemy mieszkania za gotówkę

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Polski rynek nieruchomości pierwotnych rozwija się od kilku lat prężnie i dynamicznie. Koniunktura związana jest przede wszystkim z zakupami gotówkowo – inwestycyjnymi. Rok 2017 był rekordowy sprzedażowo. Wynika to z badań sondażowych przeprowadzonych przez RynekPierwotny.pl. Wysoka sprzedaż mieszkań z pierwszej ręki związana jest z utrzymującym się najniższym na przestrzeni lat poziomem stóp procentowych, co z kolei zachęca Polaków do lokowania swoich oszczędności i kapitału na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

Wyniki badań sondażowych przeprowadzonych przez RynekPierwotny.pl

W omawianym niżej badaniu wzięły udział 24 firmy deweloperskie o różnej skali sprzedaży. Były wśród nich małe, duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Z danych, uzyskanych przez RynekPierwotny.pl, wynika, że praktycznie u wszystkich deweloperów uczestniczących w badaniu zakres umów gotówkowych zamykał się w przedziale 30-40 %.

Najlepiej w rankingu wypadła firma Dom Development z rekordowym wynikiem prawie 4 tys. zakontraktowanych lokali. Klienci gotówkowi odpowiadali tutaj za około 40 % ogółu transakcji w Dom Development.

W Murator.pl zakupy gotówkowe realizowane przez klientów stanowiły ponad 40% sprzedaży. Większość transakcji gotówkowych realizowana była w celach inwestycyjnych. W ATAL.S.A odsetek klientów decydujących się na kupno lokalu za gotówkę wynosił 30% w skali całej firmy i był wyższy niż w latach poprzednich.

W Firmie Polnord stosunek umów kredytowych do umów gotówkowych w inwestycjach Polnordu wynosił w 2017 roku 54 do 46 %. Odsetek klientów nabywających mieszkania za gotówkę w firmie w Lokum Deweloper oscylował na poziomie powyżej 30% wszystkich kupujących.

Firma Ronson Development stwierdziła, że transakcje gotówkowe stanowiły około 60% sprzedaży. W JHM DEVELOPMENT oszacowano sprzedaż gotówkową na rynku pierwotnym na 30% , z czego 20% stanowiły zakupy inwestycyjne.

Podsumowanie

Wnioski są jednoznaczne. U wszystkich deweloperów, uczestniczących w badaniu sondażowym, zakres umów gotówkowych wynosił co najmniej 30% i miał charakter progresywny w stosunku do okresów ubiegłych. W większości klienci dokonywali zakupów mieszkań z pierwszej ręki w celach inwestycyjnych. Dwukrotnie mniej było klientów, którzy kupowali lokum na własne potrzeby.

W Polsce na rynku mieszkaniowym mamy przewagę popytu nad podażą. Z uzyskanych danych oraz obserwacji branży deweloperskiej jednoznacznie wynika, że produkty mieszkaniowe będą cieszyły się nadal bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów inwestycyjnych i gotówkowych, zwłaszcza, że rynek „wynajmu” jest szacowany jest na 4 lub 5% ogólnych zasobów mieszkaniowych.