
Leasing IT dla aplikacji internetowej
Nieruchomości we Wrocławiu wciąż drożeją. Za lokal z rynku wtórnego zapłacimy nawet 6 – 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dlaczego tak się dzieje? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!
W przeciągu ostatniego roku ceny mieszkań we Wrocławiu wzrosły o prawie 10%. Aktualna cena za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu wynosi średnio 6 – 7 000 złotych. W przypadku domów średnia cena za metr kwadratowy to trochę ponad 5 tysięcy złotych. Dlaczego nieruchomości we Wrocławiu są takie drogie?
Specjaliści podają, że ceny mieszkań wzrosły przede wszystkim dlatego, że podrożały materiały budowlane oraz koszty pracy. Koszty, które ponoszą deweloperzy podczas realizacji kolejnych osiedli, są coraz wyższe, co skutkuje podniesionymi cenami mieszkań.
Na wartości zyskały także nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego, głównie ze względu na ich lokalizację. Dużo droższe są nieruchomości zlokalizowane blisko centrum – odrestaurowane kamienice oraz wyremontowane mieszkania. Najdroższe znajdziemy na obszarach Starego Miasta, w rejonie Nadodrza, dzielnicy Fabryczna, a także w okolicach Placu Grunwaldzkiego. Duży wzrost cen nie dotyczy lokali, które są położone na obrzeżach miasta, spadła popularność Krzyków, Wojszyc i Partynic.
We Wrocławiu wzrasta liczba inwestorów, zainteresowanych zakupem nieruchomości i ich późniejszym wynajmem lub sprzedażą. W większości są to osoby, które kupują dany lokal bez pomocy w postaci kredytu, nie tylko bogacze, ale też osoby zamożne z klasy średniej.
Szczególnie cenione są mieszkania nowe, zlokalizowane na modnych osiedlach i wyposażone w szereg udogodnień. Nie mniejszą popularnością cieszą się lokale, które zostały kupione poniżej rynkowej wartości, a następnie je wyremontowano, by można je było sprzedać po wyższej cenie. Wzrasta także popularność inwestowania w różnego rodzaju nieruchomości luksusowe.
Zobacz także artykuł o nieruchomościach we Wrocławiu.
Według ekspertów, ceny nieruchomości na Dolnym Śląsku będą wciąż wzrastać, nie tylko ze względu na zjawisko tzw. flipingu, ale także na braki w sektorze budowlanym. Wielu specjalistów wyjechało pracować za granicę, w związku z czym w Polsce brakuje rąk do pracy. Na wzrost cen mogą wpływać także planowane inwestycje miejskie, mające na celu poprawienie poziomu życia mieszkańców danego osiedla.