Historia komputerów PC

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dzisiejszych czasach komputer jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Ich ceny są dosyć zróżnicowane, dlatego każdy zainteresowany klient znajdzie coś odpowiedniego na własną kieszeń. Jednak ich dostęp i cena w pierwszych latach istnienia nie była tak łatwo dostępna dla każdego przyszłego klienta, dlatego stanowiły pewnego rodzaju towar luksusowy.

Początki

Przeznaczenie pierwszych komputerów osobistych było dosyć proste. Na rynku było zapotrzebowanie na urządzenie, które w dużym stopniu ułatwi codzienne czynności urzędnicze. Jednak dopiero XVII wiek przynosi pierwsze rozwiązania tego problemu. Na rynek weszła maszyny, jednak o bardzo skomplikowanym mechanizmie działania – jej twórcą był Blaise Pascal. Minęło kilkadziesiąt lat i poczyniono kolejny krok do przodu. To wszystko dzięki wynalazkowi Charlesa Babbagea. Stworzył nową koncepcję maszyny analitycznej – co nazwano pierwszym algorytmem komputerowym w historii.

Komputery

Kolejny przełom nastąpił 100 lat później. Konrad Zuse skonstruował pierwszy komputer o nazwie Z1. Nie można go porównywać z dzisiejszymi modelami – rozpoznawał tylko system 0 i 1, a jego działanie było dalekie od poprawności. Stworzenie i udoskonalenie nowego modelu nastąpiło w 1941 roku. Nowy komputer zaczął działać poprawnie – także ilość obsługiwanych znaków była o wiele dłuższa, około 2 tysiące przekaźników. Z3 – bo tak nazywał się nowy komputer – w porównaniu do swoich poprzedników miał stosunkowo małe gabaryty, bo ważył ,,tylko” jedną tonę. Po tym przełomie z roku na rok maszyny stawały się coraz lżejsze, a oprogramowanie coraz mniej skomplikowane.

Kalendarium

W historii komputerów osobistych istnieje kilka ważnych dat, o których każdy technologiczny wielbiciel powinien wiedzieć:

  • 1100 p.n.e.  – stworzono liczydło, które stanowiło pierwsze urządzenie działające mechanicznie w procesie liczenia. Wykorzystywane do dziś,
  • 1642 – Pascalina; pierwsza maszyna, która również służyła do liczenia. Jej mechanizmy działały jednak inaczej niż liczydło. Wyposażona była w system kół zębatych,
  • 1837  – wynalazek Charlesa Babbagea; stworzył mechanizmy nowej maszyny analitycznej, co stanowiło milowy krok do wprowadzenia na rynek pierwszego prawdziwego komputera. Pierwsze projekty miały napędzać go parowo, co wiązało się z ogromnymi rozmiarami urządzenia. Nigdy jednak nie doszło do realizacji projektu,
  • 1941 – komputer Z3; ze tę datę uznaje się zbudowanie pierwszego poprawnie działającego komputera,
  • 1943 – komputer Mark I; jego waga to aż 35 ton,
  • 1960 – pierwszy minikomputer PDP-1,
  • 1971 – masowa produkcja mikroprocesora Intel 4004,
  • 1975 – komputer domowy Altair 8800,
  • 1977 – pierwszy przenośny komputer Apple II,
  • 1981 – wprowadzenie przez firmę IBM komputerów domowych 5150,
  • 1995 – pierwszy na rynku operacyjny system bitowy Windows 95,
  • 2007 – firma Apple ujednolica oprogramowanie pomiędzy komputerami i telefonami.
  • 2008 – wprowadzenie notebooka na rynek.