Jak zbudować wiarygodność kredytową i pozytywną historię w BIK?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz wziąć kredyt? Dowiedz się, jak zbudować wiarygodność kredytową i pozytywną historię w BIK. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę!

Jak zbudować wiarygodność kredytową – czym jest BIK?

BIK to skrót odnoszący się do Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja finansowa, która gromadzi informacje o dokonywanych transakcjach pieniężnych (zarówno w kontekście przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych). Za nośnik danych uważa się wnioski o pożyczki i kredyty, które dostarczają danych osobowych oraz cennych informacji na temat powziętych zobowiązań finansowych i ich terminów spłat. Klient, który figuruje w BIK i ma historię kredytową (nawet krótką), jest postrzegany przez bank jako bardziej wiarygodny niż kredytobiorca, który nie posiada żadnej historii kredytowej.

Jak zbudować wiarygodność kredytową – co należy wiedzieć?

Tworzenie pozytywnej historii w BIK jest czasochłonne i wymaga wiedzy dotyczącej funkcjonowania instytucji finansowych oraz obowiązkowości i odpowiedzialności konsumenckiej. Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, można skorzystać z raportu BIK. Jest to wykaz zobowiązań finansowych i kredytowych, zawierający również przydatne wskaźniki, np. wskaźnik sytuacji płatniczej.

Warto śledzić swoją historię kredytową i analizować ją pod kątem przyszłych potrzeb. Dzięki pozytywnej historii kredytowej bank nie tylko zgodzi się przyznać nam kredyt, ale i zaproponuje w przyszłości lepsze warunki pożyczki lub kredytu hipotecznego. Jak zbudować wiarygodność kredytową?

Na Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi:

  • Dochody, które uzyskujesz (wysokość dochodów z ostatnich kilku miesięcy)
  • Zobowiązania, które spłacasz (lub spłaciłeś)

Zakup ratalny nowego sprzętu lub spłata niewielkiego kredytu gotówkowego może pomóc w ocenie zdolność kredytowej i przyczynić się w perspektywie długofalowej do uzyskania atrakcyjniejszych warunków pożyczki.

Co zrobić, by zbudować pozytywną historię kredytową?

  • Naucz się korzystać z karty kredytowej i używaj jej do budowania historii kredytowej w BIK
  • Bierz drobne pożyczki na dowolny cel, spłacaj wszystkie zobowiązania w terminie
  • Zawnioskuj o debet na rachunku
  • Kupuj na raty i spłacaj je regularnie, korzystaj z opcji rat 0%

PAMIĘTAJ: Zanim zaciągniesz zobowiązania, upewnij się, że stać Cię na daną rzecz i mógłbyś ją kupić za gotówkę oraz że będzie Cię stać na terminową i  bezproblemową spłatę danej raty lub pożyczki!