Jaki kredyt hipoteczny w 2018 roku

Kredyty hipoteczne w tej chwili są tak tanie, jak jeszcze nigdy w historii. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego w 2018 roku?

Panujące zasady na rynku

Jeśli stoisz przed wyborem kredytu hipotecznego i nie jesteś zdecydowany jaki wybrać? Podobny problem ma wielu klientów banków. Od kredytu hipotecznego będą zależeć Twoje finanse przez najbliższe kilkanaście lat. Od obecnego roku panuje obowiązek wkładu własnego w wysokości 20 procent. Oznacza to tyle, że każdy kto chce kupić mieszkanie bądź dom, musi najpierw mieć w gotówce wspomniane wyżej 20 procent wartości nieruchomości, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny na sfinansowanie zakupu. Wymagany wkład własny służy niejako zabezpieczenie dla banku, który udziela kredytu osobom, które mogą mieć problem ze spłatami. Ze względu na niską stopę procentową przez ostatnie miesiące na rynku finansowym są dostępne tanie kredyty hipoteczne. Stopa procentowa należy do jednego ze składników, które kształtują ceny kredytów. Dla porównania jeszcze kilka lat temu stopa procentowa wyznaczona przez Radę Polityki Pieniężnej była 4 – krotnie wyższa.

Rok 2018

Coraz częściej mówi się o podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Mowa o wzroście raty kredytów hipotecznych średnio o 30 złotych, na każde pożyczone 100 tysięcy złotych. Wzrost stóp procentowych nie jest pewien, gdyż przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej nie są jednogłośni. Może dojść do tego, że stopy nie zostaną zwiększone z uwagi silniejszego rozwoju gospodarki.

Na rynku istnieje wiele banków, które udzielają kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Od lipca bieżącego roku panuje następująca zasada: kredy hipoteczny może zostać tylko udzielony w walucie, w której klient otrzymuje większość dochodów. Ta zasada świadczy o zakończeniu udzielania kredytów w obcych walutach na szeroką skalę. Regulowana będzie także wcześniejsza spłata zobowiązania. Dotychczas było tak, że kredytodawca miał w tej sprawie pełną swobodę i on sam określał jakie są warunki zamknięcia kredytu hipotecznego przed czasem, co często było niekorzystne dla klientów. Ustawa panująca od kilku miesięcy mówi o tym, że są określone maksymalne koszty, które klient może ponieść w takim przypadku oraz jest podany limit czasowy na określenie przez kredytodawcę ich dokładnej wartości (jest to siedem dni). Istnieje ubezpieczenie kredytu hipotecznego, a dokładniej naszego wkładu własnego. Są banki, które pobierają jednorazowo składkę ubezpieczenia za kilka lat z góry, lub są doliczane do comiesięcznej raty.