Jaki monitor poleasingowy wybrać?

Na rynku istnieje bardzo dużo modeli monitorów do komputera. Każdy posiada inne właściwości, jeden jest przeznaczony do pracy biurowej, drugi do gier, a trzeci do oglądania filmów. Sprawdźmy, jakie monitory w swoich kategoriach będą najlepsze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy zakupie monitora najważniejszymi kwestiami, na jakie trzeba zwrócić uwagę są matryca, przekątna ekranu, jego proporcje oraz rozdzielczość. Jaka matryca będzie więc najlepsza? Istnieją dwa rodzaje matryc – LED oraz CCFL. Te pierwsze charakteryzują się świetnym odwzorowaniem kolorów, a źródłem światła są diody LED, przez co monitor pobiera mało energii. Nieco bardziej energochłonne są monitory z matrycą CCFL. Są one naświetlane lampami fluorescencyjnymi. Monitory te są tańsze, lecz kolejnym ich minusem są problemy z odpowiednim wyświetlaniem głębi czerni.

Matryce wykonane są w różnych technologiach. Jeśli monitor ma służyć do gier to powinien mieć on niski czas reakcji. Ponadto jeśli ma być tani, to najlepszym wyborem byłby monitor z matrycą TN.

Monitory do biura nie muszą mieć świetnych właściwości, przez co idealnym rozwiązaniem pod tego typu pracę będzie monitor z matrycą TN. Na rynku istnieją także modele z matrycą PVA, które są lepsze, charakteryzują się między innymi szerokim kątem widzenia oraz dobrym odwzorowaniem kolorów, jednak tego typu modele są trudniej dostępne.

Jeśli ktoś będzie oglądał dużo filmów i zależy mu na wysokiej jakości obrazu, tu niezastąpiony będzie monitor IPS. Jest to jeden z najlepszych typów matryc. Posiada świetne odwzorowanie kolorów, dobry kontrast, głęboką czerń i niski czas reakcji. Taki monitor również nada się do gier. Niestety, aktualnie ceny tego typu monitorów są wysokie i sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Przekątna ekranu i proporcje kolejną ważną rzeczą

Kolejnymi rzeczami na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie monitora są przekątna ekranu i proporcje. Do prac biurowych czy zwykłego przeglądania internetu najlepszy będzie monitor o przekątnej od 17 do 20 cali. Dla graczy idealnym rozwiązaniem będzie monitor od 21 do 24 cali. Jeśli ktoś jest kinomaniakiem, powinien zastanowić się nad monitorem o przekątnej minimum 25 cali.

Jeśli chodzi o proporcje ekranu, najchętniej kupowanymi monitorami są monitory panoramiczne, które mają proporcje 16:9 lub rzadziej 16:10. Taki monitor najlepiej sprawdzi się podczas grania w gry czy oglądania filmów. Do pracy biurowej może wystarczyć tzw. „kwadrat” czyli monitor o proporcjach 4:3 lub 5:4. Coraz częściej kupowanymi modelami monitorów są te z proporcjami 21:9. Charakteryzują się one zbliżonym ekranem do kinowego, a ponadto są one przeznaczone głównie dla osób pracujących w wielu aplikacjach naraz.

Niemniej ważna jest rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu to fizyczna ilość pikseli. Aktualnie najpopularniejszymi monitorami są monitory Full HD, czyli o rozdzielczości 1920×1080. Popularną wśród graczy jest rozdzielczość 2560×1440. Najnowszym standardem obrazu jest obraz 4K (3840×2160). Aktualnie jednak takie monitory są drogie i rzadko wybierane przez konsumentów. Prawdopodobnie dopiero za kilka lat, gdy ceny spadną, monitory 4K staną się bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów.