Jakim typem oszczędzającego jesteś?

Zapewne każdy z nas ma swoją tajną recepturę na oszczędzanie pieniędzy. Jedni konsekwentnie odkładają każdy grosz do skarpety, drudzy inwestują na giełdzie, a ci bardziej swawolni żyją chwilą i nawet nie myślą odkładać na przyszłość.

Żyjący w świecie marzeń, rekiny biznesu, wytrawni gracze, a może aspirujący do wyższych celów? Zastanawiasz się, jakim typem oszczędzającego jesteś? Częściej odwiedzasz serwisy pożyczkowe czy może upychasz pliki banknotów pod materacem? Sprawdź, jaką masz osobowość finansową!

 Wytrawni gracze

 Jeśli należysz do tej grupy, to z pewnością uwielbiasz oszczędzać każdy grosz. Bez wątpienia można cię też nazwać „łowcą okazji”, bowiem umiejętnie potrafisz odnaleźć ciekawe rabaty i promocyjne kąski. Co więcej, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze uwielbiasz inwestować w akcje, ale akceptujesz tylko niewielkie ryzyko straty. Dzięki temu udaje ci się zbudować całkiem niezły budżet finansowy.

 Rekiny biznesu

 Oto przykład idealnego oszczędzającego, który każdy grosz przemieni w zysk. Akcje, obligacje, papiery wartościowe, inwestowanie w kryptowaluty – to wszystko jest dla ciebie, pomimo że nie zawsze inwestowałeś, mając wcześniej obrany cel. Oczywiście zapracowałeś na swoją pozycję przynajmniej kilkunastoletnim stażem, dzięki któremu zdobyłeś doświadczenie wytrawnego inwestora. Czasem też uwielbiasz ryzyko – bo życie bez adrenaliny nie przyniesie ci oczekiwanych rezultatów.

 Aspirujący do wyższych celów

 Pomimo że nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem inwestycyjnym, to pragniesz świadomie podejmować wszelkie decyzje finansowe i krok po kroku dążysz do wyznaczonego celu. W twoim przypadku nie ma miejsca na spontaniczność – każde działanie musi być dokładnie przemyślane i uzasadnione. To pozwala ci kontrolować przebieg wydarzeń, dzięki czemu możesz być pewien, że nawet w przypadku przejściowych kłopotów finansowych poradzisz sobie z każdym problemem.

 Żyjący w świecie marzeń

 „Król życia” – tak dwoma słowami można nazwać osobę, która czerpie z życia garściami, nie licząc pieniędzy – choć często ma kłopoty finansowe. Ten beztroski stan życia pozwala ci przeżyć za miesięczną wypłatę zaledwie tydzień, choć w najlepszym wypadku starczy ci od pierwszego do pierwszego. No, chyba że w końcu zmienisz swoją filozofię życiową…

Wiesz już, który typ oszczędzającego najbardziej odpowiada twojej osobie? Jesteś wykwintnym strategiem, potrafisz odnaleźć się na wielu polach, ale lubisz też odkładać,? A może żyjesz w świecie marzeń i chwytasz każdy dzień, jakby był ostatnim? Tak naprawdę, każdy z nas może zarządzać pieniędzmi zgodnie z własnym sumieniem – najważniejsze jest jednak, by w tym wszystkim zachować rozsądek i nie popaść w finansowe tarapaty.