Kiedy warto kupić używany wózek widłowy?

Zakup używanych wózków widłowych jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dysponującym ograniczonym budżetem. Decydując się na zakup używanego sprzętu, w zależności od producenta i stanu technicznego, można na nim zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy zł. Przy czym kupując taki wózek widłowy, warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy ma on ważny przegląd techniczny oraz na liczbę przejechanych motogodzin.

Wózki widłowe są niezbędne do transportowania ciężkich ładunków w magazynach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych i dystrybucyjnych oraz na placach budowy. Wyróżnia się wózki: elektryczne, gazowe i spalinowe.

Wózek widłowy – jakiego producenta wybrać?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z nowym, czy używanym wózkiem widłowym ważnym czynnikiem jest wybór producenta. Zaleca się zrezygnować ze sprzętu chińskiego ze względu na częstą awaryjność, duże koszty naprawy oraz nie najlepszą renomę. W zamian warto wybrać, nieco droższy, aczkolwiek znacznie lepszy sprzęt europejskich producentów. Dużym zaufaniem konsumentów cieszą się używane wózki widłowe STILL, które dzielone są na trzy kategorie: złotą, srebrną i brązową. Sprzęt, należący do pierwszej w wymienionych kategorii jest w bardzo dobrym stanie technicznym, ma nowy akumulator  i powłokę lakierniczą, a także gwarancję na pół roku lub 600 motogodzin. Z kolei wózki z kategorii srebrnej są w gorszym stanie technicznym, mają odnowioną powłokę lakierniczą i gwarancję na trzy miesiące lub 300 motogodzin. Natomiast to kategorii brązowej należą wózki najtańsze, które są w dobrym stanie technicznym, ale mają stary akumulator i zniszczoną powłokę lakierniczą.

Stan techniczny używanego wózka widłowego

Przed zakupem używanego wózka widłowego warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Najlepiej, jeśli sprzęt obejrzy zaufany mechanik i oceni, czy nadaje się on do użytkowania i czy jest wart swojej ceny. Poza tym przed podjęciem decyzji zakupowej, należy sprawdzić, czy wózek ma certyfikat CE, który potwierdza, że jest dopuszczony do użytku na terenie UE. Oprócz tego do widlaka powinna być dołączona instrukcja obsługi, a także etykiety ostrzegawcze i dokument wydany przez Urząd Dozoru Technicznego, który potwierdza, że wózek jest dopuszczony do użytku w Polsce. Wówczas gdy mamy wątpliwości, można poprosić o wgląd do raportów serwisowych.