Kredyt hipoteczny dla zadłużonych – co warto o nim wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Starając się o kredyt hipoteczny , składamy wniosek do banku, który ocenia naszą zdolność kredytową. Co jednak, jeśli posiadamy długi? Czy w takiej sytuacji możemy się ubiegać o jakikolwiek kredyt? Zapraszamy do lektury!

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, posiadające informacje o osobach, które zaciągnęły kredyt lub pożyczkę w dowolnym oddziale bankowym, lub para bankowym. Biuro to posiada informację zarówno o spłaconych przez nas zobowiązaniach, jak i tych, z którymi zalegamy. Zła historia nie stanowi bezwzględnej przeszkody w otrzymaniu kredytu hipotecznego, pod warunkiem, że dba się o dobry wizerunek w BIK. Na niekorzyść działa brak historii kredytowej, natomiast na naszą korzyść przemawia dotychczasowe regularnie i terminowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań. Pozytywną historię kredytową buduje się również poprzez regularne spłacanie pożyczek. W sytuacji, gdy masz pozytywną historię kredytową, a ewentualne zaległości mają niskie kwoty i krótkie terminy spłat, bank może okazać wyrozumiałość w Twojej sprawie i przyznać Ci kredyt.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Jedną z opcji kredytowych dla osób, które posiadają długi, jest tzw. kredyt konsolidacyjny. Rozwiązanie to pomaga wydostać się z błędnego koła zadłużeń. Nie wszystkie banki oferują ten rodzaj kredytu, aby móc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, należy dostarczyć do banku szereg wymaganych dokumentów, przede wszystkim takich, które potwierdzają naszą tożsamość oraz uzyskiwane dochody.

Jakie dokumenty należy dostarczyć, by móc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

W zależności od rodzaju źródła naszego dochodu należy dostarczyć do banku dokumenty PIT 11, 40, 37 lub 36, a także dokumentację związaną z ewentualnymi rentami, emeryturą, prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolną oraz zrealizowanych zleceniach w ramach umów cywilno-prawnych. Tego typu dokumenty – zaświadczenia – dostaniemy w Urzędzie Skarbowym, Urzędzie Pracy oraz Urzędzie Gminy.

O czym należy pamiętać, zanim się zaciągnie kredyt?

Zanim zdecydujesz się na kredyt, sprawdź, jakie są minimalne i maksymalne kwoty, na jakie możesz go zaciągnąć i upewnij się, że Twoje aktualne zadłużenie nie jest większe niż maksymalna kwota kredytu. Przykładowe widełki w przypadku kredytów konsolidacyjnych to od jednego do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zanim się zobowiążesz do spłaty kredytu, sprawdź dokładnie jego Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania (RRSO). RRSO to całkowity koszt kredytu, jaki ponosi konsument, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Dzięki temu wskaźnikowi można łatwo porównać konkurencyjne oferty kredytów konsumenckich i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.