Kredyt mieszkaniowy – to, czy go dostaniesz, zależy od profesji!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To, czy otrzymasz kredyt mieszkaniowy, zależy od wielu czynników, w tym także od Twojej profesji. Sprawdź, jak postrzegani są przedstawiciele różnych zawodów przez banki!

Kredyt mieszkaniowy – to, czy go uzyskasz, może zależeć od Twojego zawodu!

Całkowity miesięczny dochód to nie jedyne kryterium przyznawania kredytu hipotecznego. Z racji wykonywania zawodu zaufania publicznego przedstawiciele niektórych grup zawodowych mogli do niedawna liczyć na to, że uzyskają łatwiej i taniej kredyt mieszkaniowy. Od czego to zależy? Czy dalej tak jest? Poniżej prezentujemy porównanie dwóch grup zawodowych – przedstawicieli zawodów zaufania publicznego oraz przedstawicieli wolnych zawodów.

Kredyt mieszkaniowy dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego

Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego byli do niedawna traktowani w bankach nieco lepiej niż przedstawiciele wolnych zawodów. Zawody polegające na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze z punktu widzenia różnorakich zadań publicznych, które do tej pory są honorowane przez różne banki to: lekarz, stomatolog, weterynarz, adwokat, notariusz oraz doradca podatkowy.

Dla banku liczy się to, że na takich pracowników zawsze będzie zapotrzebowanie oraz że są oni związani z pracodawcą umową o pracę – w związku z tym ryzyko utracenia posady i dochodów, a tym samym ryzyko braku spłaty zobowiązania w terminie jest dość niskie.

Kredyt mieszkaniowy dla przedstawicieli wolnych zawodów

Jak wygląda sytuacja kredytowa w przypadku osób, które uprawiają wolne zawody lub pracują jako freelancerzy? Graficy, copywriterzy, tłumacze i programiści muszą wykazać, że posiadają zdolność kredytową. W przypadku zawodów takich jak architekt czy radca prawny, osoby te muszą złożyć stosowne dokumenty potwierdzającej posiadane uprawnienia, oceniana jest także ich zdolność kredytowa oraz uzyskiwane dochody.

Na szczęście dla freelancerów brak zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nie przekreśla możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. O wiele ważniejsze dla instytucji udzielających kredytu jest, czy osoba ta wcześniej spłacała zaciągnięte zobowiązania w terminie oraz, czy nie widnieje na liście dłużników.

A co z nauczycielami?

Nauczyciele i pracownicy uczelni wyższych, mimo że należą do grupy zawodów zaufania publicznego, mogą liczyć na uzyskanie korzystnego kredytu mieszkaniowego tylko wtedy, gdy są zatrudnieni o umowę o pracę. Do zdolności kredytowej nauczyciela nie są niestety wliczane dodatki, które są przyznawane na czas określony. Na szczęście wiele banków posiada specjalne oferty innych kredytów dla pracowników oświaty – mogą oni liczyć np. na kredyty bezprocentowe i kredyty gotówkowe na atrakcyjniejszych warunkach.