Leasing IT dla aplikacji internetowej
Klienci banków decydują się na wzięcie kredytu w przypadku kupna mieszkania, domu, lub nowego samochodu. Same formy kredytowania mogą przybierać różną postać. Obecność na rynku wielu różnych banków powoduje, że kredytobiorca może wybierać między wieloma różnorodnymi ofertami. Kredyt hipoteczny i gotówkowy głównie udzielane są na plany związane z zakupem nieruchomości. Na to, który kredyt będzie odpowiedni wpływa wiele czynników. Między innymi są to koszty z nim związane. Głównym pytaniem jest jednak to, który kredyt jest tańszy – hipoteczny, czy gotówkowy?
Większość osób, które decydują się na zakup własnego mieszkania, w pierwszej kolejności ubiegają się o kredyt hipoteczny. To jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów, jakie udzielają banki. Czasem można uzyskać taką kwotę kredytu, która przynajmniej w części pozwoli na wykończenie mieszkania.
Kredyt hipoteczny charakteryzuje się spłatą długoterminową. Cała transakcja jest zabezpieczona hipoteką nabywanej nieruchomości. Wysokość oprocentowania zależy oczywiście od indywidualnych warunków banku. W skali roku wlicza się w to także marżę. Ważnym faktem jest to, że oprocentowanie może być traktowane zmiennie, czyli uzależnione od referencyjnej wysokości oprocentowania kredytu. Pomimo zastawu hipoteki, właścicielem domu jest kredytobiorca. Jakiekolwiek działania w tej kwestii są dochodzone jedynie w przypadku braku spłaty rat kredytu. Dzięki temu kredyt można dostać na bardzo konkurencyjnych warunkach. Do każdej oferty trzeba doliczyć jeszcze inne niezbędne koszty, typu ubezpieczenie czy prowizja. Ten rodzaj kredytu jest wzięty na określony cel. Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do właściciela, a na rachunek przedsiębiorstwa sprzedającego dane mieszkanie. Największe kłopoty są oczywiście przy załatwianiu licznych dokumentów. Każdą ofertę najlepiej jest samemu przeanalizować pod kątem spłaty rat.
Pod względem kosztów, jest on dużo droższy niż kredyt hipoteczny. Oprocentowanie w skali roku może być nawet trzy razy droższe. Okres kredytowania także jest ściśle określony. Zazwyczaj nie może być dłuższy niż około dziesięć lat, dlatego raty mogą okazać się dużo droższe. Jednak pieniądze przyznane przez bank można przeznaczyć na dowolny cel. Same formalności z tym związane są również ograniczone do minimum. Procedura również trwa stosunkowo krótko, a na pewno przebiega dużo sprawniej niż w przypadku kredytu hipotecznego.