Kupowanie na raty – zalety i wady

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jakie korzyści niesie kupowanie na raty? Czy warto kupować za gotówkę, czy lepiej za raty? Jak zbudować wiarygodność kredytową? Zapraszamy do lektury!

Kupowanie na raty – zalety i wady – kiedy to rozwiązanie jest korzystne? Jakie są zalety tej formy kredytu?

Sprzedaż ratalna polega na podpisaniu (za pośrednictwem sklepu) umowy kredytowej z bankiem. Wydatki związane z zakupem nowego sprzętu lub przedmiotu można rozłożyć w czasie. Do kwoty zakupu produktu doliczane są odsetki dla kredytodawcy oraz ewentualne koszty dodatkowe. Kiedy to rozwiązanie jest korzystne?

#1 Mniejsze obciążenie dla portfela

Kupowanie na raty jest korzystne w sytuacji, kiedy mamy zbyt dużo nieplanowanych wydatków lub jesteśmy w sytuacji awaryjnej i potrzebujemy jakiegoś przedmiotu „na wczoraj”. Kupno na raty jest mniej obciążające dla portfela i pozwala cieszyć się nowym, komfortowym, poprawnie działającym sprzętem, zachowując stabilność wydatków.

#2 Korzystny przelicznik ratalny

Wietrzenie magazynów lub sezonowe wyprzedaże to dobra okazja, by kupić nowy przedmiot na promocji, z ratami 0%. To korzystne rozwiązanie dla wielu osób, ponieważ łączna kwota zakupu nie przekracza kwoty, którą trzeba by jednorazowo zapłacić w formie gotówki. Sprzęt spłaca się więc bez pośpiechu i dodatkowych kosztów.

#3 Maksymalnie uproszczona procedura

W większości przypadków procedura wnioskowania o sprzęt na raty jest bardzo prosta. Raty można wziąć przez Internet lub osobiście w sklepie, w którym kupujemy dany produkt. Czas oczekiwania na decyzję w sprawie wniosku wynosi około 10 – 15 minut.

#4 Budowanie historii kredytowej

Dochody, jakie uzyskujesz oraz zobowiązania, które spłacasz na czas, mają duży wpływ na historię kredytową w Biurze Identyfikacji Kredytowej. Aby zbudować wiarygodność kredytową i móc się ubiegać w przyszłości np. o kredyt na mieszkanie, należy korzystać z karty kredytowej, spłacać na czas kredyty i chwilówki oraz opłaty ratalne.

Kupowanie na raty – zalety i wady

Kupowanie na raty ma wiele zalet, ale wiąże się też z dużym ryzykiem. Tego typu zakupy muszą być przemyślane, należy przeanalizować dokładnie umowę kredytową oraz zastanowić się, czy rzeczywiście podoła się spłaceniu zobowiązań. Zbyt duża ilość rat może znacznie obciążyć domowy budżet, a jeśli raty nie będą płacone w terminie, kredytobiorca ryzykuje także naliczaniem dużych odsetek i prowizji oraz niekorzystną historią kredytową.