Laptop czy notebook

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bardzo często w środowisku, które nie zajmuje się na co dzień sprawami związanymi z informatyką utarło się, że laptop i notebook są słowami znaczącymi to samo. Jedno i drugie słowo stosowane jest naprzemiennie w zależności od kontekstu prowadzonej rozmowy. Istnieje jednak kilka podstawowych różnic, które pomogą w odróżnieniu od siebie specyfikacji tych dwóch urządzeń.

Definicje

Samo słowo laptop, jak i jego definicja oznacza sprzęt przenośny do osobistego użytku. Wszystkie parametry i wielkość nie są ściśle sprecyzowane, dlatego gabarytowo laptopem nazywa się każdy komputer przenośny. Także źródło zasilania nie jest ściśle określone.

Notebook jak sama nazwa wskazuje to coś do notowania, czyli pewnego rodzaju notatnik. Jego rozmiary były jednak mniejsze od laptopów. Inspirowane przede wszystkim tytułowym notatnikiem. Aby zwiększyć ich mobilność i zastosowanie podręczne mają własne źródło zasilania.

Laptop czy notebook? Podstawowe różnice.

Jak już wspomniano, laptop jest czymś, co z definicji trzyma się na kolanach. Z kolei notebook jest urządzeniem trzymanym bardziej w dłoni. Ze względu na to, że jego nazwa nawiązuje do notatnika powinien być bardziej mobilny i kompaktowy.

Same laptopy to rodzaj komputera, który często zastępuje swój model stacjonarny. Duża liczba klientów wybiera go do pracy, dlatego ściśle dobierane są odpowiednie rozdzielczości ekranu czy długość użytkowania bez konieczności podłączenia do źródła zasilania.

Notebook z kolei jest małych rozmiarów. Przekątne takich ekranów mają nie więcej cali niż pomiędzy 9 a 13. Ze względu na swoje gabaryty nie potrzebowały dużej ilości energii, aby długo pracować. Jednak w miarę rozwoju technologii na rynek wprowadzane są jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania. Konkurencją dla notebooka jest obecnie ultrabook. Nie można mu jednak odmówić poręczności i łatwości w przewożeniu. Bez problemu zmieści się do standardowych rozmiarów torebki czy teczki, bez odczuwania dużego obciążenia.

Laptop czy notebook – oto jest pytanie. Na początku poszukiwań klient powinien przede wszystkim określić to, do czego najczęściej używany będzie sprzęt. Jeżeli tylko do przeszukiwania stron internetowych w podróży lub przeglądu dokumentów w biegu notebook może okazać się idealny. Jeżeli jednak w grę wchodzi codzienna praca, pisanie tekstów i dokumentów, oglądanie filmów czy prowadzenie konferencji on-line, dużo bardziej sprawdzi się laptop z większą rozdzielczością ekranu.