Marketing bezpośredni, czyli wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Marketing bezpośredni w pierwszej chwili może nie kojarzyć się zbyt dobrze. W pierwszej chwili na myśl przychodzą namolni akwizytorzy, którzy za wszelką cenę chcą Ci wcisnąć jakiś produkt. Obalmy jednak kilka mitów i podjedźmy do sprawy fachowo.

Marketing bezpośredni od podstaw

Marketing bezpośredni to z definicji forma bezpośredniej komunikacji firmy z klientem. Jego zadaniem jest nie tylko aktywna sprzedaż, ale też reklama produktu. Istnieje kilka sposobów na stosowanie marketingu bezpośredniego, nie tylko chodzenie od domu do domu. Wyróżniamy więc pocztę tradycyjną oraz tę elektroniczną, reklamę w sieci, spotkania face-to-face czy też telefon. W tej formie reklamy chodzi w głównej mierze o to, aby konsument poznał dany produkt bez wychodzenia z domu, a także dokonał zakupu bez przymusu wyjścia w tym celu do sklepu. Klient przez marketing bezpośredni dowiaduje się wszystkiego na temat oferowanych produktów oraz opcji, jakie posiada, by dokonać zakupu.

Największe zalety

Niewątpliwą zaletą marketingu bezpośredniego jest to, że można w krótkim czasie dotrzeć do wielu grup klientów jednocześnie. Idealnie sprawdza się tutaj internet, który umożliwia rozesłanie ofert do wszystkich kontaktów w danej bazie danych. Wówczas szansa na to, że ktoś zainteresuje się proponowanymi produktami bądź usługami, zwiększa się. Co więcej, jest to tani sposób na reklamę, który sprawdzi się szczególnie w przypadku początkujących, szukających oszczędności firm.

Oprócz tego niewątpliwym plusem jest to, że promocja produktu jest połączona ze sprzedażą. Korzystając z umiejętności profesjonalistów, można więc znacząco zwiększyć obroty przedsiębiorstwa. A co z minusami, jakie posiada marketing bezpośredni?

Druga strona medalu

Jednym z minusów jest niestety to, że aby pracować z profesjonalistą, trzeba go najpierw wyszkolić, co wiążę się z wysokimi kosztami. Ważna jest również dobra motywacja do uprawiania aktywnej sprzedaży, co jest niemniej problematyczne.

Kolejny problem wiąże się reklamą internetową, telewizyjną bądź radiową. W natłoku komunikatów oraz spotów reklamowych trudno jest się wyróżnić na ich tle. Zawsze może więc zdarzyć się tak, że Twój slot zostanie niezauważony i przejdzie bez echa. Podobnie ryzyko wiąże się z wysyłaniem maili do konsumentów, ponieważ mogą one lądować w najgorszym ze wszystkim folderów, który nosi nazwę SPAM. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, niektórzy klienci i tak nie otwierają wiadomości z obawy przed wirusami.