Nadchodzą ułatwienia dla przedsiębiorców

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prowadzisz firmę lub planujesz założyć działalność gospodarczą w najbliższym czasie? Koniecznie musisz przeczytać ten artykuł, w którym zawarte są informacje o licznych ułatwieniach dla przedsiębiorców.

Ulgi dla początkujących przedsiębiorców

Większość osób nie decyduje się na założenie działalności gospodarczej ze względu na stałe, wysokie koszty ZUS od samego początku prowadzenia firmy. Początkujący przedsiębiorcy według nowej ustawy nie będą musieli przez pierwsze sześć miesięcy podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Z opcji tej będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy założą działalność gospodarczą, albo będą mieli pięcioletnią przerwę od zamknięcia poprzedniej firmy.

Oczywiście po zakończeniu okresu ochronnego młody przedsiębiorca będzie miał możliwość jeszcze przez dwa kolejne lata korzystać dotychczasowych zasad, czyli zamiast 1172, 56 złotych będzie płacił tylko 487,90 złotych na ZUS i składkę zdrowotną.

Absolutną nowością będzie również tzw. działalność nierejestrowana. Osoby, których przychody nie są wyższe od 50% minimalnego wynagrodzenia (1 tysiąc złotych), nie tylko nie będą w ogóle podlegały formalnością rejestrowym, a także nie będą musiały uiszczać składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia swojej działalności. Decyzja ta według pomysłodawców powinna zachęcić do aktywności mnóstwo ludzi oraz do wyjścia z szarej strefy, w której według GUS pracuje obecnie około 700 tysięcy Polaków.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu przewidziała kolejną pomoc dla przedsiębiorców w formie rzecznika małych oraz średnich przedsiębiorców, którego zadaniem będzie stanie na straży praw, a także słusznych interesów poszczególnych przedsiębiorców.

Rzecznik będzie dbał nie tylko o uczciwą konkurencję i bezstronność, ale przede wszystkim o równe traktowanie przedsiębiorców przez państwową administrację. Rzecznik będzie miał możliwość wnioskowania o wydanie wyjaśnień prawnych w kwestiach, które mogą budzić różne wątpliwości w praktyce ich stosowania.

Na pewno ucieszy Cię fakt, że Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców będzie mógł również informować odpowiednie organy nadzoru, a także kontroli o nieprawidłowościach w działaniu administracji państwowej. Warto również wiedzieć, ze rzecznik będzie miał także prawo inicjatywy ustawodawczej.

Przedsiębiorcy zyskają możliwość powołania prokurenta – pełnomocnika, który będzie uprawniony do reprezentowania danego przedsiębiorcy nie tylko przed, ale również poza sądami w różnych czynnościach, które będą związane z prowadzonym przez niego biznesem.

Jedno konto w ZUS

Dużą zaletą czasową będzie dla przedsiębiorców wprowadzone jedno konto ZUS. Do tej pory każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musiała w każdym miesiącu dokonywać wpłat na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy, a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W nowym roku to właśnie ZUS będzie się zajmował rozdzielaniem przelanych pieniędzy na poszczególne fundusze.