Po co jest leasing pracowniczy?

Słyszałeś o czymś takim jak leasing pracowniczy i zastanawiasz się nad jego sensem? Wbrew pozorom decyduje się na niego całkiem sporo firm, a korzyści, jakie z sobą niesie, są znaczące. Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy można najprościej zdefiniować, jako wypożyczenie pracowników, którzy są na stałe zatrudnieni w innej firmie. Muszą zostać jednak spełnione pełne warunki, aby do tej transakcji mogło w ogóle dojść.

Po pierwsze, dwoje pracodawców musi zawrzeć między sobą porozumienie. Wówczas obie firmy tytułuje się pracodawcą macierzystym oraz wypożyczającym. Przedsiębiorcy ustalają między sobą stanowisko pracownika, rodzaj wykonywanej przez niego pracy, a także wynagrodzenie i czas pracy. Gdy do porozumienia dojdzie, wówczas propozycja udzielenia urlopu bezpłatnego w celu pracy u innego pracodawcy, zostaje przedstawiona pracownikowi. Następnie pracownik może przystać na złożoną ofertę.

Jeżeli pracownik wyrazi chęć podjęcia pracy u drugiego pracodawcy, wtedy będzie zatrudniony na dwie umowy, czyli z pracodawcą macierzystym oraz wypożyczającym. Pierwszy pracodawca zawiesza umowę z pracownikiem na czas urlopu bezpłatnego, a wynagrodzenie jest wtedy wypłacane przez pracodawcę wypożyczającego. Zawsze można też wynająć pracownika przez agencję pracy tymczasowej, ale wówczas będziesz mieć od czynienia z pracą tymczasową, a nie leasingiem pracowniczym.

Zalety leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy opłaca się szczególnie w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, gdy trzeba wykonać jednorazowo jakieś konkretne, wymagające konkretnej wiedzy zadanie. Druga sytuacja to kiedy fachowiec w Twojej firmie jest nieobecny np. przez zwolnienie chorobowe. Żeby nie doprowadzić do zastoju w przedsiębiorstwie, najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie.

Wynajęcie pracownika będzie się również opłacać, jeśli musisz uzupełnić niedobór zatrudnienia, który nastąpił tymczasowo albo jeżeli potrzebujesz kogoś o konkretnych uprawnieniach. Takie działania są bardzo nowoczesne, postępowe oraz coraz powszechniejsze. Pozwalają poznać pracę innych i dają szereg możliwości. Warto więc wiedzieć, że w razie nieprzewidzianych sytuacji istnieje taka furtka, która może naprawdę pomóc.