Podpowiadamy, czy warto inwestować w nieruchomości!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

„Zwrot inwestycji po 6 miesiącach”, „zarabiaj 12% w skali roku” – takimi hasłami kuszą inwestorów deweloperzy. Czy inwestowanie w nieruchomości rzeczywiście się opłaca? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć!

Czy inwestowanie w nieruchomości rzeczywiście się opłaca?

Według danych NBP połowa mieszkań kupowana jest za gotówkę, a nie na kredyt. Dobrym przykładem jest sytuacja panująca na Dolnym Śląsku. W stolicy – Wrocławiu – ponad 70% transakcji to transakcje gotówkowe. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się przede wszystkim rosnąca liczba inwestorów na rynku nieruchomości. To właśnie oni lokują swoje oszczędności w nieruchomościach, które potem sprzedają lub wynajmują z zyskiem.

Stopa zwrotu z inwestycji mieszkaniowej może wynieść średnio około 4 – 6%

Mieszkania na wynajem w Polsce cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem, ponieważ jest to inwestycja pewna i bezpieczna. Jedyną przeszkodą są rosnące ceny mieszkań, ponieważ mogą one w znaczący sposób wpłynąć na popyt na lokale.

Ceny za metr kwadratowy w wielu miastach wzrosły o prawie 10%, za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie zapłacimy średnio ponad 8 tysięcy złotych, natomiast w Krakowie i Wrocławiu cena za metr kwadratowy może wynosić ponad 6 tysięcy złotych. Wyższe koszty wynikają z rosnących wydatków na materiały budowlane, a także z faktu, iż wzrosły koszty robocizny.

W które mieszkania warto inwestować?

Nie ulega wątpliwościom, że najbardziej opłaca się kupować mieszkania i domy pochodzące z rynku wtórnego, takie, których lokalizacja zachęca potencjalnych nabywców. Idąc tym tropem, inwestorzy coraz częściej wykupują stare kamienice i poddają je renowacji.

Ciekawie wygląda także sytuacja na rynku nieruchomości luksusowych. Zakup apartamentów Premium zlokalizowanych w modnych turystycznie rejonach i ich późniejszy wynajem również może przynieść duże zyski inwestorom.

Inwestowanie w nieruchomości, bez kupowania nieruchomości

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna, zwłaszcza że w tym roku ma wejść w życie nowa ustawa – ustawa o tzw. FINN-ach. Ustawa o firmach inwestujących w najem nieruchomości sprawi, że inwestowanie w mieszkania i domy będzie jeszcze prostsze. FINN-y będą notowane na giełdzie, będzie możliwe kupowanie akcji spółek i uczestniczenie w ich zyskach, bez kupowania lokalu. Jak to wpłynie na opłacalność inwestycji? Zapewne wkrótce się o tym przekonamy!