Polisa OC w 2019 – czy czekają nas podwyżki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wybór ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Czy jednak polisy różnią się tylko ceną i czy wzrośnie ona w 2019 roku? Na co należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie i ile trzeba będzie za nie zapłacić w najbliższych miesiącach?

Polisa OC – jak wybrać?

Posiadanie polisy chroniącej od odpowiedzialności cywilnej jest wymagane ustawowo od każdego, kto kupił samochód czy motocykl, już od pierwszego dnia posiadania pojazdu. Wybór ubezpieczenia jest koniecznością porównania bardzo wielu dostępnych na rynku ofert, dlatego wiele osób za najważniejsze kryterium przyjmuje cenę. Czy jednak każda polisa jest taka sama i wystarczy znaleźć ubezpieczyciela oferującego najniższą składkę? Warto zastanowić się, czy oferty różnią się czymś jeszcze.

Polisa OC – czym się różnią oferty?

Mimo, że obowiązkowy zakres ochrony ubezpieczenia OC ustalono 22 maja 2003 roku w Ustawie o  ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i w związku z tym nawet sumy gwarancyjne są stałe w tym przypadku, warto przyjrzeć się ofertom ubezpieczycieli. Przede wszystkim bowiem coraz rzadziej występują na rynku ubezpieczenia OC nieoferujące możliwości rozszerzenia polisy o rozliczne dodatki. Wiele z nich może okazać się bardzo przydatnych.

  • Ochrona opon lub szyby – Uszkodzona szyba powoduje nie tylko zmniejszenie bezpieczeństwa poprzez ograniczenie widoczności – za pęknięcie można także dostać mandat. Z kolei przebita opona to duży kłopot, zwłaszcza dla osób mniej biegłych w zmianie koła na zapasowe.
  • Pakiet Assistance – Wielu ubezpieczycieli do polisy OC dodaje także podstawowy pakiet Assistance. Zwykle jest on bezpłatny i umożliwia sprawdzenie, czy usługi są przydatne i czy można liczyć na szybką pomoc.
  • Auto zastępcze – Warto także sprawdzić, czy polisa gwarantuje zwrot kosztów użytkowania samochodu zastępczego – od niedawna poszkodowany w wypadku może liczyć na taką rekompensatę z OC sprawcy.
  • Ochrona zniżek – Innym popularnym dodatkiem jest na przykład ubezpieczenie posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę. Przydaje się ono zwłaszcza tym kierowcom, którzy pomagają mniej doświadczonym właścicielom samochodów w uzyskaniu lepszej ceny OC. Trzeba bowiem pamiętać, że każda kolizja, spowodowana przez właściciela i współwłaściciela samochodu, powoduje podniesienie ceny ubezpieczenia.

Polisa OC – formularz

Aby znaleźć najlepszą ofertę w gąszczu możliwości, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeń. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają niewiele czasu na wybór OC – trzeba pamiętać, że w 2019 roku wzrosły nie tylko ceny polis, ale także grzywny za brak polisy. Jeśli więc termin zbliża się nieubłaganie, warto skorzystać z możliwości szybkiego porównania produktów, jakie oferują internetowe narzędzia.

Aby uzyskać informacje o zakresie ochrony oraz wysokości składki, wystarczy wypełnić formularz polisy OC, w którym trzeba podać dane zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Jako że konstrukcja ubezpieczeń w podstawowej wersji zwykle jest podobna w różnych firmach, można liczyć na wiarygodne porównanie cen. W niektórych przypadkach można także od razu kupić potrzebne ubezpieczenie, bez konieczności osobistego odwiedzania agencji.

Polisa OC 2019

Mimo, że 2018 rok oferował korzystne ceny ubezpieczeń komunikacyjnych i nie odnotowano dużych wahań, w 2019 roku można spodziewać się jednak podwyżek. Wzrasta też wysokość mandatów dla kierowców poruszających się po drogach publicznych bez obowiązkowej polisy. Oznacza to, że koszty związane z posiadaniem samochodu prawdopodobnie wzrosną. Aby uchronić się przez wysokimi cenami, szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy wybrane ubezpieczenie OC jest najkorzystniejszą opcją. Oprócz kalkulatorów warto korzystać także z rankingów, które oprócz ceny porównują zakres ochrony oraz jakość obsługi klienta. Jedno z takich zestawień można znaleźć na stronach Przewodnika Ubezpieczeniowego.