Sprzęgło w Fordzie Mondeo MK3

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy wymienić sprzęgło? Ford Mondeo mk3 to wciąż popularne auto na polskich drogach. Jednak jak w każdym aucie, także sprzęgło w mondeo mk3 po przejechaniu pewnej ilości kilometrów wymaga wymiany. Objawami dyskwalifikującymi nasze sprzęgło do dalszej eksploatacji są między innymi trudności podczas zmiany biegów.

Gdy na postoju włączenie pierwszego lub wstecznego biegu sprawia kłopoty może to oznaczać zużycie tarczy sprzęgłowej. W takim przypadku bezzwłocznie należy udać się do warsztatu w celu naprawy. Innym objawem zużycia sprzęgła może być wyciek z koncentrycznego wysprzęglika hydraulicznego. Taki wyciek może spowodować zapowietrzenie się układu i brak możliwości użycia sprzęgła by zmienić bieg lub zatrzymać się. Najczęstszym jednak objawem zużycia sprzęgła jest tzw „ślizganie się”, które polega na braku możliwości płynnego przyspieszania samochodem. W czasie dodawania gazu obroty silnika rosną jednak auto nie przyspiesza. Taki objaw również dyskwalifikuje sprzęgło do dalszej eksploatacji.

Jakie sprzęgło wybrać?

Wybierając sprzęgło do mondeo mk3 warto sięgnąć po towar wysokiej jakości. Na rynku istnieje wiele marek produkujących sprzęgła jednak nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest wybór najtańszych produktów. Wybierając sprzęgło do naszego auta warto sprawdzić czy zestaw który chcemy kupić wyposażony jest w nowe śruby lub czy w zestawie znajduje się specjalny przyrząd do centrowania tarczy sprzęgłowej. Zdecydowanie ułatwia to pracę mechanika i przyspiesza wykonanie usługi. Poza tym warto również zapytać fachowca jakie sprzęgło wybrać, dobry mechanik bez problemu wskaże nam towar odpowiedniej jakości.

Dobór sprzęgła do wersji auta

Kupując sprzęgło do mondeo mk3 należy określić jakie sprzęgło zostało zastosowane w naszym aucie. Samochody z silnikami wysokoprężnymi TDCI w większości wyposażone są w sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym. W tym przypadku podczas wymiany sprzęgła warto skontrolować kondycję koła dwumasowego gdyż silniki TDCI często miewały problemy z  tym elementem. Poza tym wymiana koła dwumasowego jak i wymiana sprzęgła wiąże się z demontażem skrzyni biegów co generuje wysokie koszty wykonania usługi. Wersje benzynowe forda mondeo mk3 również wyposażane były w sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym jednak w przypadku jednostki benzynowej ten element jest mniej podatny na zużycie. Gdy okaże się jednak, że nasza „dwumasa” jest zużyta warto zastanowić się nad zakupem specjalnego zestawu ze sztywnym kołem zamachowym, które z powodzeniem może zastąpić koło dwumasowe.

Koncentryczny Wysprzęglik Hydrauliczny CSC

Ważnym elementem zestawu sprzęgła jest koncentryczny wysprzęglik hydrauliczny. Przy każdej wymianie sprzęgła należy wymieniać również ten element ponieważ jego uszkodzenie również wiąże się z demontażem skrzyni biegów. Najczęstszą usterką wysprzęglika jest zużycie uszczelnień i wyciek płynu hamulcowego. Taka usterka powoduje zapowietrzenie układu i brak możliwości użycia sprzęgła. Innym objawem zużycia wysprzęglika koncentrycznego jest hałas podczas naciskania pedału sprzęgła. Powodem hałasu jest zużycie łożyska oporowego wysprzęglika. Nadmierne zużycie łożyska może spowodować jego zatarcie a to skutkuje uszkodzeniem docisku sprzęgła. Po montażu nowego wysprzęglika należy pamiętać też o odpowiednim odpowietrzeniu układu.

Wymiana sprzęgła

Wymiana sprzęgła w Fordzie Mondeo MK3 wiąże się niestety z demontażem przedniego zawieszenia wraz z tzw „wózkiem”. Po demontażu tego elementu mamy dobry dostęp do skrzyni biegów. Niestety w przypadku mondeo mk3 wymiana sprzęgła jest operacją bardzo pracochłonną co wiąże się z dużymi kosztami robocizny.