Leasing IT dla aplikacji internetowej
Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość gromadzenia środków finansowych na emeryturę. Cześć osób zastanawia się czy można wypłacić pieniądze z OFE w przypadku nagłych potrzeb? W artykule odpowiadamy na to pytanie i rozwiewamy wątpliwości.Święta to większe wydatki, czy mogę wypłacić część pieniędzy z OFE?
Dla wielu z nas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są źródłem stresu i momentem poszukiwania dodatkowych pieniędzy. W końcu nie może zabraknąć potraw wigilijnych na stole, czy prezentów pod choinką – musi być na bogato. Świadczą o tym publikowane prognozy wydatków, które mówią, że średnio wydamy ok. 1,2-1,4 tys. zł na rodzinę. Dlatego wiele osób może zastanawiać się, czy istnieje możliwość skorzystania z części pieniędzy, które zaoszczędziliśmy do tej pory w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).
Nie ma takiej możliwości, ponieważ gromadzone tam środki przeznaczone są wyłącznie na naszą przyszłą emeryturę. Wynika to jednoznacznie z art. 107 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28 sierpnia 1997 r. Nie możemy traktować rachunku w OFE jak zwykłego konta oszczędnościowego, z którego możemy wypłacić pieniądze w nagłej potrzebie.
Skąd takie ograniczenie? Ustawodawca założył, że gdyby istniała możliwość swobodnej wypłaty, wówczas środki mogłyby zostać szybko skonsumowane, a to w konsekwencji przełożyłoby się na niższą emeryturę. Z tego powodu wprowadzono „suwak bezpieczeństwa”. Polega on na tym, że w okresie 10 lat przed uzyskaniem przez nas praw emerytalnych, zebrane w OFE oszczędności są stopniowo przenoszone są do ZUS.
Środków zgromadzonych na OFE nie możemy wypłacić. Środki te jednak są dziedziczone dzięki czemu otrzymają je osoby uprawnione po zmarłym członku OFE:
Ustawa również jednoznacznie reguluje (art. 126), jak mają być wypłacane zgromadzone środki w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. W przypadku braku rozdzielności majątkowej, były współmałżonek otrzymuje połowę zgromadzonych pieniędzy, które są wypłacane w ramach najbliższej wypłaty transferowej na jego rachunek w OFE. Jeśli były małżonek nie posiada konta w OFE, zostaje mu ono założone automatycznie w funduszu emerytalnym drugiego małżonka. Wypłata następuje podczas tzw. wypłaty transferowej: w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada.
Osobie, która nie posiadała wcześniej konta w OFE i musiała je założyć, przysługuje jednorazowa wypłata w gotówce w przypadku zaistnienia sytuacji:
Ostatnią sytuacją, w której możemy mówić o wypłacie zgromadzonych pieniędzy, jest zmiana obecnego OFE na inny. Możemy to zrobić, jeśli np. nie będziemy zadowoleni z osiąganych przez nasze OFE wyników inwestycyjnych.
W takim przypadku, należy wybrać i podpisać umowę z nowym funduszem emerytalnym, a następnie pisemnie poinformować dotychczasowy fundusz o rezygnacji z dotychczasowego OFE. Co ważne, pieniądze zostaną do niego przekazane podczas najbliższego z czterech wypłat transferowych. Transfery pomiędzy funduszami odbywają się cztery razy w roku, ostatniego dnia roboczego miesiąca lutego, maja, sierpnia i listopada. Przed decyzją o zmianie OFE warto najpierw porównać wyniki inwestycyjne obu instytucji w długim okresie i wybrać ten fundusz, który osiąga satysfakcjonujące nas wyniki inwestycyjne.