Leasing IT dla aplikacji internetowej
Zakup auta na fakturę zazwyczaj kojarzy się ze sporym kosztem, który jest finansowany zazwyczaj z majątku podatnika lub z kredytu. Wybór odpowiedniej formy kupna zależy od sytuacji indywidualnej podatnika.
Podatnik musi wprowadzić do ewidencji środków trwałych auto osobowe, jeśli przekracza kwotę 3500 złotych. Powinien zostać też poddany amortyzacji – wynika to z ustawy o PIT. Właściciel firmy może wziąć pod uwagę dwie metody amortyzacji, na wybór ma wpływ między innymi to czy jest to nowe czy używane auto:
Kwota zakupu i opłaty dodatkowe poniesione do dnia, kiedy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych to wartość początkowa. Zalicza się między innymi: koszty przeładunku, załadunku i wprowadzenia do obrotu, koszty ubezpieczenia i transportu w drodze, opłaty za rejestrację oraz dodatkowe wyposażenie wraz z montażem.
Środki, które są wydane na eksploatację samochodu firmowego mogą zostać w całej kwocie wpisane do kosztów uzyskania przychodów. Czyli nabycie części, paliwa, wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Jeśli zakup auta na fakturę odbywa się w systemie ratalnym, to do kosztów firmy można wpisać odsetki według obecnego harmonogramu. Artykuł 23, ustawy 1, punkt 47 mówi, że do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się:
„Składek na ubezpieczenie samochodu osobowego (AC) w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia”.
Warto wziąć pod uwagę odliczenie podatku VAT przy zakupie auta na fakturę. W momencie, kiedy auto jest używane zarówno w działalności, jak i do celów prywatnych – przysługuje 50 % odliczenia podatku VAT od wydatków, które są związane z jego bieżącym użytkowaniem oraz od kupna paliwa.
Wydatek jest kwalifikowany, jako koszt uzyskania przychodu jeśli: