Jak działa program PIT online?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Miliony deklaracji PIT co roku spływają do systemu urzędu skarbowego, a fiskus może od razu je zatwierdzić i zwrócić podatnikom nadpłatę podatku. Rozliczenie PIT przez internet jest wygodne i szybkie, a przy tym przyspiesza możliwość wypełnienia obowiązku wobec fiskusa, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak rozliczyć PIT online? Sprawdźmy to.

Wybór formularza podatkowego

Podatnik nie musi wiedzieć, na jakim druku PIT rozliczyć się z urzędem skarbowym. Program pit online wskaże odpowiedni formularz na podstawie informacji podanych przez użytkownika. Wśród najpopularniejszych deklaracji PIT można wymienić:

  • PIT-16A – druk dla karty podatkowej,
  • PIT-28 – druk dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli tak zwanych ryczałtowców,
  • PIT-36 – druk na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika,
  • PIT-36L – druk na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według podatku liniowego, czyli jest to po prostu druk tzw. liniowców,
  • PIT-37 – druk na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika,
  • PIT-38 – rozliczenie dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy.

Weryfikacja tożsamości

Chcąc rozliczyć PIT przez internet i docelowo wysłać go do urzędu skarbowego pocztą elektroniczną, niezbędne będzie podanie w programie do rozliczania deklaracji podatkowych kwoty przychodu z ubiegłorocznego PIT. W ten sposób można uniknąć korzystania z płatnego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku podatkowego jest konieczne dla poświadczenia tożsamości osoby, która dokonuje wysyłki deklaracji PIT.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że jeśli w zeszłym roku składaliśmy PIT-37 w urzędzie skarbowym, podajemy wartość z pozycji 64 celem weryfikacji, a jeśli w zeszłorocznym zeznaniu wspólnym z małżonkiem występowaliśmy jako małżonek podatnika głównego, wówczas podajemy w ramach weryfikacji tożsamości wartość z pozycji 95. Kwot z deklaracji wspólnych nigdy się nie sumuje. W innych popularnych deklaracjach podatkowych będzie to wartość z pozycji:

  • 45 dla PIT-28,
  • 90 dla PIT-36 lub 141, jeśli podatnik występował jako małżonek w zeznaniu rocznym,
  • 13 lub pozycja 18 w PIT-36L,
  • 24 dla PIT-38,
  • 20 dla PIT-39,
  • 57 dla PIT-40,
  • 38 dla PIT-40A.

Jeśli zaś podatnik po raz pierwszy w swoim życiu składa deklarację PIT do urzędu skarbowego, jako kwotę ubiegłorocznego przychodu wpisuje wartość 0 zł.