Wybieramy najlepsze klocki hamulcowe do swojego samochodu

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Układ hamulcowy jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych układów naszego samochodu. Bez jego pełnej sprawności nie jesteśmy w stanie bezpiecznie poruszać się po drogach. Nawet najmniejsze awarie lub usterki mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i stanowią realne zagrożenie dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu.

Układ hamulcowy jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych układów naszego samochodu. Bez jego pełnej sprawności nie jesteśmy w stanie bezpiecznie poruszać się po drogach. Nawet najmniejsze awarie lub usterki mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i stanowią realne zagrożenie dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu. Właśnie dlatego warto inwestować w jak najlepsze i najskuteczniejsze części układu hamulcowego. Jednym z ich kluczowych elementów z pewnością są klocki hamulcowe!

Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe do swojego samochodu?

W sprzedaży jest wiele typów oraz rodzajów klocków hamulcowych pochodzących od wielu producentów. Decydując się na zakup nowych klocków do naszego samochodu musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Musimy zacząć od sprawdzenia, jakie klocki są odpowiednie do naszego samochodu. Najlepiej zrobić to po numerze VIN, pod warunkiem że wcześniej nikt nie dokonywał modyfikacji tego układu. Na tym etapie musimy poznać nie tylko właściwy kształt klocka, sposób montażu czy jego grubość, ale również materiał z którego został wykonany.

Na tym etapie warto pamiętać, że na częściach do takich układów jak hamulce nie warto oszczędzać. Stawiajmy na zamienniki wysokiej jakości, takie które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz pochodzące od sprawdzonych producentów.

Wybieramy najlepsze klocki hamulcowe do swojego samochodu

Popularne rodzaje klocków hamulcowych

Klocki dzielimy na rodzaje według metod ich wykonania oraz tego, jakie materiały zostały wykorzystane do ich produkcji. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów klocków:

  • Klocki hamulcowe metaliczne – w składzie ich okładzin może znajdować się nawet 65% metalu pod postacią opiłków, wełny, drutu stalowego czy miedzi lub grafitu. Klocki te należą to bardzo twardych, a co za tym idzie nie są tak podatne na ścieranie, jednocześnie mogą doprowadzić do szybszego zużycia się tarcz. Oprócz tego, ich zaletą jest ogromna skuteczność hamowania. Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć głośne dźwięki podczas hamowania. W związku ze swoimi właściwościami są chętnie wykorzystywane przez kierowców samochodów terenowych oraz ciężarowych.
  • Klocki hamulcowe organiczne – są to obecnie najczęściej wykorzystywane z samochodach osobowych klocki hamulcowe. Składają się głównie z żywic węglowych, samego węgla, metalu, gumy czy nawet szkła. Jest to jednak tylko teoretyczny skład, ponieważ każdy producent opracowuje własne mieszanki, które objęte są tajemnicą. Do głównych zalet tego rozwiązania można zaliczyć wysoką kulturę pracy, niskie ceny i nie powodują zbyt szybkiego zużycia tarcz hamulcowych. To wad tego rodzaju klocków należy zapisać ich szybkie zużycie oraz duże ilości pyłów powstających podczas ich pracy. Najczęściej osad ten zatrzymuje się na felgach oraz dolnych częściach nadwozia samochodu co jest uciążliwe dla kierowców dbających o jego wygląd.
  • Klocki hamulcowe ceramiczne – są to najbardziej zaawansowane oraz najnowocześniejsze klocki hamulcowe dostępne obecnie na rynku. Znajdują zastosowanie w samochodach sportowych oraz wyczynowych. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzają się właśnie w tej roli. W ich składzie przeważają włókna ceramiczne połączone mieszankami żywic. Dzięki temu ich pylenie jest niewielkie, a wytrzymałość znacznie większa niż w wypadku klocków organicznych. Ważnym aspektem ich działania jest również zachowanie pełnej sprawności układu hamulcowego podczas dynamicznej jazdy, kiedy temperatury tarcz oraz klocków są bardzo wysokie.