Instalacja LPG do samochodu – jaką wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gaz jest nawet dwukrotnie tańszy od benzyny, dlatego coraz częściej na auto z instalacją LPG decydują się zmotoryzowani, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów. W Polsce wielu kierowców doceniło to źródło zasilania auta, a nasz kraj znajduje się w czołówce państw europejskich, w których porusza się najwięcej aut z instalacją LPG. Jednak, aby w pełni być zadowolonym z samochodu na gaz, trzeba wiedzieć, jaką instalację wybrać.

Czym jest instalacja LPG?

Auto na gaz lub samochód z instalacją LPG to popularne rozwiązanie zasilające silniki aut osobowych. Skrót LPG pochodzi z języka angielskiego – Liquified Petroleum Gas – czyli płynny gaz naftowy. LPG jest mieszanką propanu i butanu, którą używa się do zasilania. Jednak, aby auto mogło poruszać się na gaz, to w samochodzie musi zostać zamontowana specjalna instalacja LPG.

Praktycznie w każdym aucie można założyć gaz, ale ważne jest – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – by dokonać tego w renomowanym punkcie. Nie w każdym jednak aucie się to opłaca, zwłaszcza w tych nowszych modelach, w których założenie instalacji LPG może być skomplikowane i pracochłonne, a przez to kosztowne. Warto więc brać ten fakt pod uwagę już przy zakupie auta, które następnie chce się przerobić na gaz.

Samochody z instalacją LPG można bezproblemowo tankować niemal na każdej stacji benzynowej, ale należy wtedy skorzystać z dystrybutora z autogaz.

Jak działa instalacja LPG w samochodzie?

Zasilanie silnika LPG jest możliwe, gdyż paliwo gazowe w stanie ciekłym, poddawane jest ciśnieniu. Po czym przechodzi przez wielozawór do reduktora, a tam zmienia się w stan gazowy. W takim stanie kierowany jest do mieszalnika, a następnie do cylindra – stamtąd do komory silnika. Napęd gazowy uruchamia się specjalnym wyłącznikiem, który jest montowany przy instalacji LPG.

Jakie są rodzaje instalacji LPG?

Przede wszystkim – przy zakładaniu instalacji LPG w samochodzie – nie należy oszczędzać! Najważniejsza jest tu jakość reduktorów i wtryskiwaczy, które odpowiadają za sprawną, bezpieczną i niezawodną pracę auta na gaz. Ważne jest również to, kto podejmuje się wykonania instalacji, gdyż musi być ona zamontowana na najwyższym poziomie i zgodna z obowiązującymi normami.

Wybór instalacji LPG do samochodu uzależniony jest od rodzaju auta. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim silniki samochodów, które dzielą się ze względu na rodzaj zasilania na:

  • gaźnikowe,
  • z wtryskiem wielopunktowym pośrednim,
  • z wtryskiem bezpośrednim,
  • z wtryskiem jednopunktowym.

Pod te konkretne rodzaje zasilania silników samochodowych zakłada się instalację LPG. Tutaj wyróżnić można:

  • instalacje podciśnieniowe pierwszej i drugiej generacji (do samochodów starszych z zasilaniem gaźnikowym),
  • instalacje ciśnieniowe z sekwencyjnym wtryskiem gazu (w samochodach nowszych, z wtryskiem wielopunktowym),
  • instalacje w fazie lotnej i ciekłej.

Z popularnych instalacji LPG, które są obecnie najchętniej stosowane, można wymienić:

  • system od firmy AC S.A. – STAG Autogas,
  • system od firmy BRC – Sequent 24.11,
  • system od firmy Prins.

Od wyboru rodzaju instalacji LPG ostatecznie jest również uzależniona cena montażu jej w konkretnym aucie.