Koszt kredytu i leasingu – od czego zależy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Forma korzystania z leasingu jest dla wielu firm i przedsiębiorstw bardzo korzystnym rozwiązaniem finansowym. Nie trzeba od razu przeznaczać dużych pieniędzy na wyposażenie biura czy systemy informatyczne, a zwyczajnie je odpłatnie wynająć. Każde wyjście ma jednak swoje wady i zalety. Zarówno kredyt i leasing mogą okazać się atrakcyjnymi formami finansowania, jednak należy rozważyć własne możliwości finansowe oraz fakt, czy chce się być właścicielem, czy tylko najemcą.

Kredyt w banku

Ta forma finansowania jest przede wszystkim ściśle określona w prawie bankowym. Aby się o niego ubiegać konieczne jest wizyta w banku. Do tego jednak trzeba się odpowiednio przygotować. Każda osoba ubiegająca się o kredyt musi uzbroić się w cierpliwość, która jest niezbędna w przypadku całej papierkowej roboty. Większość banków wymaga także odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Bez względu na to, czy są to małe lub duże kwoty, zabezpieczenie jest adekwatne do wartości. Przede wszystkim ta kwota nie jest opodatkowana.

Leasing

Przede wszystkim udzielają go specjalistyczne podmioty, które na co dzień zajmują się świadczeniem usług leasingowych. Korzysta się z niego na zasadach wynajmu. Po zakończeniu okresu leasingu można daną rzecz wykupić. Możliwość uzyskania towaru na zasadzie leasingu jest jednak dużo prostsza. Cała procedura nie wymaga tak ogromnych formalności, jak w przypadku kredytu. Okres, na jaki go się zaciąga jest jednak także ściśle określony – zazwyczaj nie przekracza 3 lat. Inaczej jest w przypadku kredytu, który w wielu przypadkach zaciągany jest na kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat. Cała usługa leasingu podlega opodatkowaniu.

Koszt kredytu i leasingu – od czego zależy?

W przypadku kredytu – im krótszy okres spłaty, tym mniejsze koszty ponosi kredytobiorca. Wszystkich formalności przed udzieleniem kredytu nie da się jednak uniknąć. Często za dodatkowe kopie dokumentów czy indywidualne ekspertyzy trzeba więcej zapłacić.

Forma leasingu jest bardzo korzystna dla firm, które konieczność wynajęcia sprzętu mogą sobie puścić w koszty. Po kilku latach oddają konkretny sprzęt bez żadnego problemu z możliwością jego wykupu lub zmiany na nowy model. Przed finalizacją umowy konieczna jest jednak opłata wstępna. Podobnie jest jednak w przypadku wysokiego kredytu na mieszkanie, gdzie wymagany jest wkład własny.

Jednak rzeczą , na którą wzięło się kredyt można dowolnie dysponować. W przypadku leasingu można korzystać z nabytej rzeczy/dobra we własnym zakresie. Nie można tej rzeczy wynająć innej osobie, chyba że posiada się zgodę leasingodawcy.