Jak skutecznie negocjować koszty leasingu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W jaki sposób negocjować koszty leasingu? Każdy przypadek jest inny i każdy ma odmienną technikę. Wszystko zależy od osobowości i temperamentu, jak i doświadczeń.

Wykazywanie wyższości nie jest mile widziane z dwóch względów. Nikt nie czuje się komfortowo jeśli znajduje się po tej drugiej stronie. Drugi powód jest taki, że z firmą leasingową zazwyczaj jest się związanym co najmniej kilka lat i w tym czasie może dojść do różnych sytuacji typu: szkody komunikacyjne czy też niedogodności związane z płatnościami. Dlatego warto się zastanowić nad tym czy lepiej mieć przy sobie bliższego sojusznika. Pierwszą kwestią jest wysokość kosztów początkowych. Nie licząc czynsz inicjalny mowa także o ubezpieczeniu. Warto zapytać o możliwość skorzystania z ubezpieczenia, które nie jest zawarte w pakiecie leasingodawcy  i wówczas dowiedzieć o wysokość rocznej opłaty. Mogą pojawić się koszty z uwagi na stawki, które dotyczą wyceny środków trwałych i wówczas obciążają one wnioskującego, nawet przypadku nie zawarcia umowy. Przy negocjacjach ważna jest wiedza na temat zaległości bądź opóźnień w spłatach rat. Leasingobiorca powinien wiedzieć jak to wygląda w praktyce, jakich metod używa firma i w jakiej wysokości naliczane są opłaty za wezwanie do zapłaty. Tego typu opłaty powinny znaleźć się w Tabeli Opłat i Prowizji.

Data płatności pierwszej miesięcznej raty oraz kolejnych też odgrywa istotną rolę i warto na to zwrócić szczególną uwagę. Może mieć miejsce sytuacja, gdzie rata musi być zapłacona już tydzień po odbiorze przedmiotu leasingu. Stałe lub zmienne może być oprocentowanie leasingu. Najczęściej jest ono zmienne i opiera się o WIBOR 1M lub 3M. I tu pada istotne pytanie czy raty zostaną przeliczane automatycznie, czyli prawidłowo, czy będzie to zależeć od poglądów finansującego. W przypadku sytuacji, gdzie dojdzie do wygaśnięcia umowy przed terminem (na przykład szkoda całkowita), to obowiązkiem leasingodawcy jest pomniejszenie pozostałych rat do końca umowy o tak zwane dyskonto. Jeśli metoda ta nie jest opisana w OWUL, to konieczne jest zapytanie o sposób jego obliczania. Wielu finansujących stosuje niekorzystne przeliczniki dla klientów. Jeśli chodzi o kwestie formalne, to dobrym pomysłem jest poproszenie przedstawiciela firmy leasingowej, aby przesłał na przykład drogą mailową z wyprzedzeniem komplet przygotowanej umowy wraz z załącznikami. Wówczas mamy czas na przejrzenie całej umowy i prześledzenie punkt po punkcie czy wcześniejsze ustalenia znajdują swoje pokrycie na papierze.