Leasing IT dla aplikacji internetowej
Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT? Czym jest zwolnienie podmiotowe z VAT? Podpowiadamy, jaka sprzedaż jest zwolniona z VAT i kiedy można skorzystać z tego przywileju!
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, z prawa do zwolnienia z VAT mogą skorzystać drobni przedsiębiorcy. Co oznacza to sformułowanie? Tak zwani drobni przedsiębiorcy to Ci biznesmeni, których obrót ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył wartości równej 200 000 zł. Mogą się oni więc ubiegać o tzw. zwolnienie podmiotowe z VAT. Warto zaznaczyć, że podatnik, który chce skorzystać z tej opcji, nie musi tego nigdzie zgłaszać, natomiast zgłaszana powinna być chęć rezygnacji ze zwolnienia!
Przywilej zwolnienia z VAT przysługuje również początkującym biznesmenom, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Podatnik, który w trakcie danego roku podatkowego dopiero rozpoczyna wykonywanie czynności handlowych, które podlegają opodatkowaniu VAT, może się ubiegać o zwolnienie z podatku. W takiej sytuacji należy obliczyć kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia z VAT, korzystając z następującego wzoru:
Gdzie LD to liczba dni prowadzenia działalności (jaka pozostała do końca roku).
Jeśli faktyczna wartość sprzedaży przekracza obliczony limit, zwolnienie traci moc, począwszy od czynności, poprzez którą przekroczono tę kwotę.
Wiemy już jaka sprzedaż jest zwolniona z VAT. Istnieją jednak podatnicy, którzy na mocy odpowiedniej ustawy są z góry pozbawieni prawa do zwolnienia z VAT. Mowa tutaj o sprzedawcach wyrobów z metali szlachetnych, terenów budowlanych, budynków, usług prawniczych, jubilerskich oraz z zakresu doradztwa. Wyżej wymienione jednostki nie mogą się ubiegać o zwolnienie z podatku. VAT. Prawo do zwolnienia z podatku VAT nie dotyczy również handlowców zajmujących się towarami opodatkowanymi akcyzą (za wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz w niektórych sytuacjach samochodów osobowych).
Pamiętaj: podatnik zwolniony od podatku VAT nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT, ani składać regularnych deklaracji rozliczeniowych, ale jeśli chce to zrobić, rejestruje się jako „podatnik VAT zwolniony”. Osoba taka powinna prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie musi też wystawiać faktur (chyba że na żądanie kupującego).