Leasing IT dla aplikacji internetowej
Leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, który zobowiązuje tzw. leasingodawcę do przekazania leasingobiorcy prawa do korzystania z określonych rzeczy na czas objęty umową. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w różnych obszarach biznesowych. Jak to działa w kontekście osób prywatnych? Zapraszamy do lektury!
Leasing to forma finansowania łącząca w sobie opcje kredytu oraz dzierżawy. Dzięki temu rozwiązaniu można sfinansować zakup danego przedmiotu, samochodu lub maszyny, nie angażując w to wielu własnych kosztów. W trakcie trwania umowy leasingobiorca nie posiada praw własności przedmiotu objętego umową, właścicielem jest zawsze leasingodawca, natomiast konsument ma prawo do użytkowania przedmiotu, zgodnie z warunkami określonymi w umowie i zobowiązuje się do dokonania, w uzgodnionym przez obie strony terminie, zapłaty w ratach za dany przedmiot.
Leasing konsumencki, czyli leasing dla osób fizycznych to dobra opcja dla osób, które mają niepewną historię kredytową. Jeśli potrzebujesz gotówki na większe cele, takie jak na przykład mieszkanie, możesz wziąć w leasing samochód. W ten sposób unikniesz obniżenia swojej zdolności kredytowej.
Oferty leasingowe dla osób fizycznych nie są aż tak atrakcyjne, jak te skierowane do klientów biznesowych, ale dają szereg opłacalnych opcji ubezpieczeniowych. Od rat leasingowych nie możemy odliczyć podatku VAT, jednak leasingodawca może nam zaproponować bardzo korzystne warunki ubezpieczeniowe oraz niskie (a nawet w całości pokryte przez niego) opłaty w przypadku konieczności naprawy przedmiotów objętych umową leasingową. Kolejna zaleta to wpłata własna. Dla klientów indywidualnych nie jest ona wysoka, co dodatkowo skłania do skorzystania z oferty leasingowej dla osób fizycznych. Po zakończonej umowie leasingowej można za niewielką kwotę wykupić samochód lub też maszynę i posiadać go już na własność.
Oferty leasingowe dla klientów indywidualnych funkcjonują dopiero od 2011 roku, wraz z podpisaniem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych. W niektórych krajach europejskich leasing konsumencki stanowi nawet do 49% procent wszystkich zawieranych umów leasingowych. W Polsce wskaźnik leasingu konsumenckiego wciąż jest śladowy.