Najlepsze sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W sytuacji, gdy kredyt stanowi zbyt duże obciążenie dla portfela, można spróbować obniżyć jego raty. Jak to zrobić? Jakie sposoby na obniżenie raty kredytu są możliwe do zrealizowania?

Sposoby na obniżenie raty kredytu – wydłużenie okresu spłaty

W sytuacjach kryzysowych można ubiegać się o wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu miesięczne raty będą niższe, ale za to w rozliczeniu całkowitym, kwota spłaty będzie wyższa. Mimo że kredyt zostanie rozłożony na więcej mniejszych rat, czas naliczania odsetek się wydłuży, w rezultacie więc całkowita kwota będzie wyższa.

Czy coś jeszcze można zrobić, by obniżyć ratę kredytu? Zebraliśmy dla Was kilka najlepszych pomysłów. Oto one!

Inne sposoby na obniżenie raty kredytu

O ile wcześniej sumiennie i na czas spłacaliśmy zobowiązania, możemy spróbować obniżyć ratę kredytu w inny sposób, niż wydłużenie okresu spłaty. Zwłaszcza jeśli orientujemy się w sytuacji na rynku i na przykład zauważyliśmy, że obecnie kredyty są objęte niższą i korzystniejszą marżą. Jak obniżyć ratę?

Inne sposoby na obniżenie raty kredytu to:

  • Negocjacja marży kredytu – poziom oprocentowania kredytu zależy w dużej mierze od marży, którą można… negocjować. Rozwiązanie to może się udać zwłaszcza wtedy, gdy poziom marży zawartego kredytu jest wyższy niż obecnie u konkurencyjnych banków
  • Wakacje kredytowe – jeśli mamy przejściowe kłopoty finansowe lub awaryjną sytuację (utrata pracy, problemy zdrowotne), możemy się starać o tzw. wakacje kredytowe. W ten sposób można na jakiś czas zawiesić spłatę zobowiązania.
  • Spłata w walucie – jeśli zaciągałeś kredyt w obcej walucie, można wykorzystać korzystne kursy walutowe, zakupić walutę w kantorze lub banku po atrakcyjnym kursie, a następnie spłacić zobowiązanie.
  • Refinansowanie kredytu – w przypadku, gdy bank odmówił nam obniżenie marży, możemy przenieść całą należność do konkurencji. Wiąże się z tym kilka opłat (np. z tytułu nowej prowizji), warto więc przeanalizować, czy w naszej sytuacji rozwiązanie to jest opłacalne

Jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany w umowie kredytowej, zawsze przeanalizuj, czy nie będą się one wiązać z dodatkowymi kosztami. W niektórych opcjach rata będzie niższa, ale bank za to zarobi na naszych odsetkach. Zawsze warto brać to pod uwagę, kalkulując opłacalność danego rozwiązania!