Leasing IT dla aplikacji internetowej
Dzisiejszy świat bez elektroniki nie istnieje. Obecność rozwijającej się technologii w elektronice jest znacząca dla ludzkości, którzy coraz częściej w nią inwestują, a my przedstawimy opis kilku wybranych trendów w elektronice.
Technologia Near-Field Communication, czyli komunikacja bezdotykowa pozwala na szybką i bezprzewodową wymianę danych na niewielkiej odległości. Oprócz tego, system Transfer Jet umożliwia przesył danych z prędkością do 375 Mb/s w odległości kilku centymetrów. Po raz pierwszy urządzenia z systemem Transfer Jet pojawiły się już w 2009 roku. Z kolei urządzenia z bezprzewodowym zasilaniem opierają się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Składają się one z podłączonej do gniazdka elektrycznego stacji bazowej i modułów zasilających różne urządzenia, np. telefony komórkowe, odtwarzacze mp3. Ładowanie tychże urządzeń rozpoczyna się w momencie, gdy dane urządzenie zostanie umieszczone w stacji bazowej. Przykładowo firma Fulton pracuje nad urządzeniami, które będą zasilały, np. komputer z blatu biurka.
System nawigacji satelitarnej Dash Express, oprócz dwukierunkowej komunikacji wyposażony jest również w moduł GPS i sieć Wi-Fi. Dzięki temu można otrzymać informacje o własnym położeniu. Te informacje wykorzystywane są m.in. do tworzenia modeli o aktualnym natężeniu ruchu, by sprawnie wybierać optymalne trasy samochodowe. Aby ten system miał rację bytu, dodatkowo posiada również możliwość korzystania z Internetu i komunikatorów internetowych. Natomiast MapShare pozwala kierowcom samochodowym na wprowadzenie i przesyłanie do serwisu indywidualnych modyfikacji map wykorzystywanych przez systemy nawigacyjne. Dzięki temu można umożliwić użytkownikom wprowadzanie poprawek do systemu, a te będą przez twórców poddawane autoryzacji, by sprawnie móc je udostępniać w sieci. Istnieje również system nawigacji satelitarnej z możliwością rozpoznawania mowy. Zwie się on Nuvi 880 GPS.
Coraz bardziej popularne stają się dyski SSD, które są szybsze i pobierają znacznie mniej prądu, w stosunku do klasycznych dysków twardych. Są w dodatku bezgłośne. Obecnie większość dysków montowanych w komputerach stanowią pamięć masową SSD. Zbudowane są one m.in. z wielopoziomowych bramek logicznych NAND, które pozwalają na zapis danych z prędkością 100 MB/s oraz 20 tys. operacji zapisu/odczytu w ciągu sekundy. Innym trendem rozwoju, chociażby urządzeń mobilnych jest miniaturyzacja i rozszerzanie funkcjonalności. Mniejsze wymiary, większa wydajność, szybsza transmisja danych i dłuższy czas pracy bez zewnętrznego zasilania mają przyczynić się do znacznego wzrostu popularności tego typu sprzętu. Przykładowo Lenovo pokazało urządzenie, które jest „bardziej mobilne niż komputery klasy ultramobile”. Zbudowane są na platformie Intel Menlow, posiadają ekran dotykowy o przekątnej 4,8 cala i niewielką klawiaturę. Aby podłączyć się do sieci wykorzystują technologię WiMAX i pracują pod Linuxem. Ultramobilne połączenie laptopa z telefonem komórkowym, wymiarami zbliżone jest do normalnej komórki, który posiada wyświetlacz o dużej rozdzielczości umożliwiający normalne surfowanie po Internecie. Ułatwia to przede wszystkim wysuwana klawiatura. Dostęp do sieci zapewnia wbudowana obsługa standardów Wi-Fi, Bluetooth i transmisji danych HSDPA. Dodatkowo posiada wbudowany moduł GPS. Firma 3M stworzyła projektor, który może zostać wbudowany nawet w telefon komórkowy. Dzięki temu możliwe stanie się np. organizowanie prezentacji bez użycia komputera i rzutnika. Wystarczy tylko telefon z zapisaną w pamięci prezentacją. Projektor zbudowany w technologii LED posiada jedynie rozdzielczość VGA, jednak jakość obrazu wystarcza na prezentację krótkich filmów.
Co chwilę różne firmy prześcigają się w aktualizacji sieci Wi-Fi. Jednak stacja dostępowa 802.11n pozwala na dodawanie nowego standardu do starszych urządzeń, które są zgodne ze starszą specyfikacją 802.11a i 802.11g.