Czy używany samochód można wziąć w leasing?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Samochody to prawdopodobnie najchętniej kupowany towar w wersji używanej. Nie można jednak się nikomu dziwić – za nowy samochód z salony trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, co dla zwykłego klienta jest ogromnym obciążeniem w codziennym budżecie. Nawet odkładanie takiej sumy przez kilka lat może okazać się błędem, bo na rynku co chwila pojawiają się nowe modele samochodów. Ich cena może być wtedy nieadekwatna do tego, co już udało się wygospodarować z budżetu. Warto wtedy zastanowić się nad opcją leasingu.

Czy każde używane auto można wziąć na raty?

To pytanie z pewnością zadaje każdy kupujący. Oczywiście zależy to od polityki salonu, który zajmuje się sprzedażą. Jednak odpowiedź na to pytanie brzmi NIE – nie każdy używany samochód można wziąć w leasing. Często zależne jest to także od warunków samej umowy, która dla stron może okazać się niekorzystna. W grę wchodzi także wiek auta oraz jego stan. Firmy, które zajmują się udzielanie leasingu dużo chętniej takiej usługi dokonują na nowych modelach.

Wiek samochodu

Im młodszy model klient chce nabyć, tym łatwiej znajdzie leasingodawcę który chętnie rozłoży mu koszty na raty. Najłatwiej jest rzecz jasna w przypadku kilkuletnich aut – głównie w przedziale 3-5 lat. To, czy starsze auto może być poddane leasingowi zależy już tylko od samego właściciela komisu.

Wszystko jest ze sobą ściśle powiązane. Także rodzaj umowy uzależniony jest od tego, ile auto ma lat. Dla porównania nowe samochody są rozkładane na okres leasingu od 5 do nawet 7 lat. Im dłuższy czas spłaty, tym mniejsze raty dla klienta. Ten mechanizm nie obowiązuje jednak w przypadku używanych samochodów.

Konieczna jest wpłata ,,zadatku”

Kupując samochód na raty, klient liczyć musi się z tym, że konieczne jest uiszczenie kwoty początkowej. Tutaj również pojawia się podział na nowe i używane modele. Te pierwsze wymagają tylko kilku procent realnej wartości. Samochody używane są pod tym względem dużo droższe – opłata początkowa może wynosić nawet połowę wartości samochodu. Ma to swoje plusy i minusy, jednak osoba chcąca wziąć używane auto w leasing nie koniecznie musi mieć na ten cel tak duże fundusze.

Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie w leasing używanego samochodu u autoryzowanego dealera czy w salonie. Wtedy szanse na rozbicie na raty rosną. Do wszystkiego należy doliczyć także koszty ubezpieczenia, przeglądu. Dlatego wzięcie używanego samochodu w leasing nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.