Jak obliczyć zdolność kredytową?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Polacy zaciągają kredyt najczęściej po to, by kupić mieszkanie lub dom. Na decyzję o przyznaniu kredytu wpływa przede wszystkim zdolność kredytowa. Co to takiego? Jak obliczyć zdolność kredytową? Zapraszamy do lektury!

Zdolność kredytowa – co to takiego?

Niewiele osób stać na zakup nowego mieszkania lub wybudowanie domu na gotówkę, statystyki mówią, że połowa Polaków korzysta w tym celu z kredytów i pożyczek. Nie każda z wnioskujących osób może jednak liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. Kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa. To obliczane przez banki prawdopodobieństwo, że klient spłaci zobowiązania w ustalonym przez obie strony czasie. Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Są to między innymi:

  • Osiągany dochód netto oraz jego źródło
  • Rodzaj umowy i forma zatrudnienia
  • Ilość osób na utrzymaniu
  • Wiek kredytobiorcy
  • Stan cywilny kredytobiorcy
  • Aktualne zobowiązania (spłacane w terminie raty, pożyczki, inne kredyty)
  • Miesięczne wydatki (czynsz, prąd, woda, gaz, samochód)
  • Posiadany wkład własny

Na podstawie powyższych danych sporządzany jest profil kredytobiorcy, który ma posłużyć ocenie jego zdolności kredytowej. Przy obliczaniu zdolności kredytowej nie są brane pod uwagę stypendia, zasiłki dla bezrobotnych, wynagrodzenia na okresie próbnym oraz dodatki mieszkaniowe i socjalne.

Jak obliczyć zdolność kredytową? Czy da się uzyskać pożyczkę bez BIK?

Najważniejszym kryterium, które decyduje o przyznaniu kredytu, jest poziom osiąganych dochodów. Każdy bank ma inną politykę i sposób obliczania zdolności kredytowej, dlatego po uzyskaniu odmownej decyzji warto spróbować złożyć wniosek w innej instytucji. Niektóre z banków akceptują jedynie umowy cywilnoprawne, inne dopuszczają także inne rozwiązania.

Aby obliczyć samodzielnie przybliżoną zdolność kredytową, można skorzystać z internetowych kalkulatorów. Szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego bez pozytywnej historii w BIK są niskie (nawet przy wysokich zarobkach), ale nie jest to niemożliwe.

Instytucje, w których można spróbować ubiegać się o kredyt, mając czystą historię w BIK, to:

  • Deutsche Bank
  • Eurobank
  • Alior Bank

Jeśli zależy nam na minimum formalności, warto zastanowić się nad pożyczeniem gotówki od firmy pożyczkowej. Kryteria oceny wniosków w takich firmach są zazwyczaj bardziej wyrozumiałe.