Jak sprzedać samochód poleasingowy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Korzystanie z różnego rodzaju sprzętu poleasingowego staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy dopiero startują ze swoją działalnością. Pozwala zaoszczędzić to pieniądze, które bardziej potrzebne będą na inne pilniejsze wydatki. Najbardziej popularnym towarem poleasingowym są jednak samochody. Inwestycja w ten sprzęt dla większości firm jest najbardziej odczuwalna, dlatego dobrym krokiem jest rozważenie właśnie tej opcji. Po zakończeniu wcześniej ustalonego okresu leasingu firma może oczywiście sprzedać dany model.

Koniec umowy leasingowej

Oczywiście wielu właścicieli firm po samym okresie leasingu nie decyduje się na dalszy zakup towaru. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć posiadania czegoś nowego. Na rynku figuruje jednak znaczna większość tych osób, które po okresie leasingu decydują się na wykup auta. Warunki korzystania z nabytego samochodu nie ulegają zmianie. Można jednak zmienić jego zastosowanie i i przeznaczyć go do własnych celów, które nie obejmują firmy. Trzecią możliwością jest sprzedaż takiego auta we własnym zakresie.

Kwestia podatku VAT

Przedsiębiorca, który decyduje się na wykup samochodu w ramach dalszego przeznaczenia dla funkcjonowania firmy musi zapłacić podatek VAT. Inaczej jest jednak w przypadku, jeżeli auto przeznaczone zostaje w czasie wykupu do użytku prywatnego. Wtedy klient nie musi płacić podatku. Jeżeli jednak klient decyduje się potem na sprzedaż danego samochodu musi liczyć się z tym, że wyznaczoną cenę musi odpowiednio oszacować. Jeśli poda jego realną wartość, to sam będzie musiał się borykać z problemem zapłacenia VAT-u. Wtedy najlepiej odpowiednią kwotę doliczyć do oferowanej ceny.

Wiąże się to rzecz jasna z tym, że pod względem dostępności cenowej towar będzie cieszył się dużo mniejszym zainteresowaniem. Klient patrząc i porównując inne ceny z pewnością skorzysta z tańszej oferty. Głównie wśród osób prywatnych. Przedsiębiorcy nie koniecznie mogą przywiązywać do tego dużą wagę. Zawsze dodatkowe koszty mogą odliczyć od podatku.

Dlatego w czasie wykupu samochodu poleasingowego warto wcześniej przeanalizować, jaka opcja będzie bardziej korzystna dla danej osoby prywatnej czy przedsiębiorcy. Jeżeli dokona się wykupu na dalsze cele firmowe konieczna będzie zapłata podatku VAT. Jeżeli auto się ,,przebranżowi” na cele prywatne, to można uniknąć tej konieczności.