Na co zwrócić uwagę wybierając używany samochód?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakup używanego samochodu to często nie lada wyzwanie, ponieważ trafienie na idealny egzemplarz, który spełni nasze oczekiwania jest dość trudne. Ukryte wady przez sprzedawcę mogą okazać się dla nas totalnie nieopłacalnym biznesem. Jak więc uniknąć takich wpadek i wiele innych znajdziesz właśnie w tym artykule.

Bardzo dokładnie sprawdzaj ogłoszenia, które przeglądasz

Sprzedawca, który wystawia samochód chce jak najszybciej i jak najkorzystniej go sprzedać, dlatego w ogłoszeniach możemy często spotkać się z tym, że wszystkie zalety pojazdu zostały wymienione na samej górze, wielkimi literami natomiast jego wady zostały opisany gdzieś na szarym końcu bądź zostają pominięte. Nie opieraj się tylko na informacjach wypisanych! Sprawdź czy są one adekwatne do przedstawiony zdjęć. Warto też zadzwonić i dopytać się o stan techniczny, przebieg, ostatnie naprawy itd. Choć zawarte jest to w ogłoszeniu dzwoniąc będziemy wiedzieli czy osoba sprzedająca samochód zaczyna coś kręcić.

Zbadaj stan lakieru oraz podwozia

Samochody poleasingowe wiadomo z reguły, że będą mieć uszkodzenia na lakierze albo miały. W ogłoszeniach często sprzedawca nie wspomina o takich sytuacjach, a wręcz może ukrywać takie defekty. Na pierwszym spotkaniu szukaj widocznej szpachli, dużych odprysków, korozji czy nakładania nowego lakieru na stary. Warto użyć miernika lakieru, ale nie na pierwszych oględzinach. Może to zniechęcić sprzedawcę.

Sprawdź przebieg – nie daj się oszukać!

Choć cofanie przebiegu przez sprzedawców nie jest już takim problemem jak kiedyś to jednak mogą zdarzyć się cwaniacy, którzy będą chcieli nas oszukać. Zweryfikować przebieg możemy poprzez skorzystanie z numeru VIN. Sprzedawca na prośbę kupującego powinien taki numer udostępnić. Jeśli nie chce go podawać i nie posiada dokumentów auta m.in. książki serwisowe czy dokumenty przeglądowe to najlepiej zrezygnować, aby nie tracić czasu na oszusta.

Otwórz maskę

Ustalenie w jakim stanie jest jednostka napędowa to bułka z masłem. Wystarczy do tego podstawowa wiedza, aby wykluczyć kosztowne usterki. Możemy na przykład czy przy włączonym silniku i podniesieniu miarki poziomu oleju bądź odkręceniu trochę korka wlewu oleju nie występuję przedmuch i nie wydostaje się dym. To oznacza, że właściciel nie dbał o samochodu tak jak mówi. Dokładnie sprawdź też czy nigdzie nie ma żadnych wycieków. Bardzo czysty silnik może oznaczać, że sprzedawca przed spotkaniem go umył, aby ukryć zachlapanie olejem, wycieki itp.