Leasing IT dla aplikacji internetowej
Według danych policyjnych najczęściej kradzione auta, to samochody mające od 6 do 10 lat. Złodzieje najczęściej kradną samochody osobowe, których części można szybko sprzedać. Które samochody są najczęściej kradzione? Jakie marki są najpopularniejsze wśród złodziei? Zapraszamy do lektury!
W świecie motoryzacji z roku na rok rośnie wykrywalność kradzieży, ale i przybywa złodziei. Według danych Komendy Głównej Policji wykrywalność kradzieży wynosi ponad 20%, a więc 1/5 właścicieli odzyskuje z powrotem skradzione samochody. Te, których nie da się odzyskać, w większości przypadków zostają rozebrane na części i rozprzedane na czarnym rynku. Co ma wiek auta do prawdopodobieństwa kradzieży? Według statystyk największy udział w kradzionych pojazdach mają auta kilkuletnie, w wieku od 6 do 10 lat (ponad 30% wszystkich kradzieży). Najmłodsze samochody i najstarsze auta są kradzione znacznie rzadziej.
Najbardziej atrakcyjne są te marki, których części można w łatwy i szybki sposób sprzedać. Nieoficjalnie mówi się, że Polsce najczęściej kradzione są samochody typu Volkswagen, Audi oraz Toyota. Z aut ekskluzywnych, często kradzione są Bentleye. Na kradzież samochodu najczęściej są narażone osoby prywatne, ze statystyk wynika również, że często ofiarę złodziei padają firmy leasingowe. Ponad 50% kradzionych samochodów stanowią auta z silnikiem Diesla. Podpierając się tymi statystykami, eksperci podają, że szansa na kradzież wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do ilości zarejestrowanych aut danego producenta. Im mniej aut konkretnego modelu jest dostępnych na rynku, tym większe ryzyko utraty samochodu!
Przed zakupem pojazdu, rozsądnie jest zweryfikować jego pochodzenie. Można to zrobić w prosty sposób dzięki bazom kradzieżowym. Używane samochody można sprawdzić w publicznych bazach danych, np. na na stronach internetowych zawierający bazy skradzionych aut. W niektórych z nich zawartych jest ponad 140 tysięcy rekordów skradzionych pojazdów i służą one do weryfikacji pochodzenia aut przez instytucje, inspektorów oraz osoby prywatne. Aby zweryfikować pochodzenie pojazdu, należy podać jego numer VIN, czyli unikalny identyfikator pojazdu nadany przez producenta w procesie produkcji samochodu. Taki numer składa się z 17 znaków (cyfr oraz liter) i jest stosowany w celu identyfikacji pojazdów osobowych.