Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie jest szczególnie ważne zimą. Zobacz, o czym warto pamiętać

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy ostatnio regulowałeś światła w swoim samochodzie? Jeśli jesteś statystycznym Polakiem, to odpowiedź na to pytanie będzie brzmiała: „Dawno temu”, tymczasem źle ustawione oświetlenie jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Przy czym odsetek kolizji i wypadków spowodowanych tym czynnikiem znacznie wzrasta w okresie zimowym. Przypominamy, dlaczego tak istotne jest poprawne ustawienie świateł w samochodzie.

Zima oznacza gorsze warunki na drogach

Jazda w zimie nigdy nie jest łatwa i nawet jeżeli w ostatnich latach ta pora roku nie jest szczególnie sroga, to nadal prowadzenie samochodu w tym czasie jest sporym wyzwaniem dla każdego kierowcy. Kiepska widoczność wynikająca z częstego zachmurzenia jest dodatkowo pogarszana przez szybko zapadający zmrok. Dodajmy do tego jeszcze ewentualne opady śniegu i deszczu, jak również zmęczenie naszego organizmu, jakie towarzyszy nam w trakcie chłodniejszych miesięcy – i dostaniemy spis wyjątkowo niesprzyjających warunków do jazdy. Nie oznacza to oczywiście, że zimą lepiej nie korzystać z samochodu. Warto jednak podczas jazdy nieco sobie pomóc, ustawiając odpowiednio oświetlenie auta.

Jak to zrobić prawidłowo? Należy sprawdzić nie tylko poprawność działania wszystkich świateł, ale również zadbać o poprawną konfigurację lamp.

Regulacja świateł w aucie nie zawsze wymaga mechanika

Ustawienie świateł? Czy wiesz o tym, że w wielu przypadkach możesz samodzielnie wyregulować sobie poziom oświetlenia w swoim aucie? Każdy współczesny samochód jest wyposażony w regulację świateł. Ta czynność może być realizowana na dwa sposoby:

  • ręczną regulację
  • automatyczne pozycjonowanie.

W tym pierwszym przypadku światła reguluje się za pomocą przycisku lub pokrętła, umieszczonego w okolicach lewej nogi kierowcy. Wyjątkiem są samochody z grupy Fiata, a także Lancia i Alfa Romeo, w których oświetlenie ustawia się z poziomu komputera pokładowego.

Jak prawidłowo ustawić światła? W większości przypadków pokrętło wyposażone jest w trzy lub cztery stopnie regulacji. Ustawianie świateł należy przeprowadzać w oparciu o następujące zasady:

  • poziom 0 – w aucie znajduje się tylko kierowca oraz ewentualnie pasażer (brak bagażu)
  • poziom 1 – wszystkie fotele są zajęte, bagażnik nieobciążony
  • poziom 2 – komplet pasażerów na siedzeniach, bagażnik w pełni obciążony
  • poziom 3 – w aucie znajduje się tylko kierowca oraz ewentualnie pasażer, bagażnik w pełni obciążony.

Powyższe założenia są jednak tylko orientacyjne. Dokładny opis poszczególnych poziomów ustawienia świateł znajdziesz w instrukcji obsługi swojego samochodu.

Elektroniczne systemy regulacji mogą się psuć

Uwaga jednak – nie wszystkie auta wyposażone są w pokrętło, które pozwoli ci na samodzielną konfigurację oświetlenia. Coraz więcej modeli posiada elektroniczne systemy, które odpowiednio ustawiają światła w zależności od poziomu obciążenia auta. W takie rozwiązanie wyposażone jest m.in. każde auto, które posiada reflektory ksenonowe.

Niestety, jak każdy elektroniczny układ w samochodzie, również automatyczne sterowanie światłami może ulec awarii, wskutek której oświetlenie będzie nieprawidłowo ustawione.

Kiedy umówić się na ustawienie świateł u mechanika?

Wydaje ci się, że światła twojego auta źle świecą? Zawsze możesz je ustawić w warsztacie samochodowym.

Co prawda regulacja świateł jest elementem corocznego przeglądu technicznego, ale wiele warsztatów za drobną opłatą wykona taką usługę także między przeglądami. Warto z tego skorzystać np. przed dłuższą jazdą, choćby tylko po to, by upewnić się, czy światła prawidłowo oświetlają drogę.

Czym grozi złe ustawienie świateł?

Ta prosta rzecz ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie podczas zimniejszych miesięcy. Nieprawidłowo ustawione światła to nie tylko kiepska widoczność dla ciebie, ale często także grozi oślepianiem innych kierowców.