To koniec podwyżek OC w Polsce

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W ostatnim czasie można było zaobserwować znaczny wzrost podwyżek ubezpieczenia OC. Od zawsze utrzymywały się stosunkowo wysokie ceny tego ubezpieczenia, więc nagły wzrost cen nie powinien nikogo dziwić. Jeśli chcesz wiedzieć co spowodowało wzrost ubezpieczenia OC, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Sprawdzeniem, dla czego drożeje ubezpieczenie OC zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do jego zadań należy miedzy innymi określenie, czy zaistniałe podwyżki są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych. Jeśli tak by było w istocie, jest to sytuacja niezwykle nie korzystna dla właścicieli samochodów

Co powoduje podrożenie składek OC?

Tylko w ubiegłym roku ubezpieczenie OC dla kierowców zdrożało o ponad 50 %. Podniesienie cen dotyczyło wszystkich posiadaczy samochodu, nie zależnie od tego, czy ktoś miał bezwypadkową jazdę na przestrzeni 20 lat, czy też jeździł mniej rozważnie. Podwyżki dotyczyły zatem zarówno kierowców z wieloletnim doświadczeniem, jak i osób dopiero zaczynających swą przygodę za kierownicą. Z tą różnicą, ze jeśli osoba bez doświadczenia spowodowała wypadek, co cena ubezpieczenia rosła dla niego automatycznie o kolejne 100 procent. Polityka ubezpieczycieli, polegająca na zgodnym podnoszeniu stawek dla wszystkich kierowców wywołała w końcu falę oburzenia.  O ta sytuacje oskarżano przede wszystkim partię rządzącą, oraz doszukiwano się zmowy ubezpieczycieli.

Racjonalnym powodem takiej sytuacji jest fakt, iż przez lata Polacy płacili jedne z najniższych stawek w Europie. Ich podniesienie było więc tylko kwestią czasu. Ponad to na sytuację wpłynęły także nieczyste zagrania towarzystw ubezpieczeniowych. Ich praktykowana przez lata strategia, oferowania kierowcą niskich stawek ubezpieczenia OC, a podnoszenia innych, zaowocowała nieopłacalnością dotychczasowych praktyk. Sytuacja ustabilizowała się dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku, gdy udało się osiągnąć porozumienie w kwestii sprzedawanych ubezpieczeń.

Ceny OC nie podnoszą się

Obecnie mamy stabilizację cen ubezpieczenia OC. Są to najwyższe ceny od wielu lat, i nic nie wskazuje na to, by ceny miałaby spadać na korzyść kierowców. Jedynie kierowcy z długoletnim doświadczeniem mogą liczyć na atrakcyjniejsze oferty polis ubezpieczeniowych. W gorszej sytuacji są osoby, które mają na końce chociaż jedną stłuczkę. Oferowane da nich polisy ubezpieczeniowe są znacznie wyższe.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia?

Choć prognozy w sprawie ubezpieczeń OC nie są optymistyczne, można spróbować obniżyć składkę. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z możliwie szeroką ofertą ubezpieczycieli. Porównując różne oferty może okazać się, że łatwo da się zaoszczędzić nawet od kilkudziesięciu do kilku set złotych. Ceny ubezpieczeń są uzależnione także od regionu, w jakim chcemy zakupić polisę. Najtaniej jest na Podkarpaciu, a także w Lublinie i w Kielcach. Najwyższe stawki zapłacą mieszkańcy Wrocławia, Warszawy oraz Gdańska. ,