Leasing IT dla aplikacji internetowej
Leasing to coraz bardziej popularna forma finansowania, wybierana zarówno przez niewielkie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Większość leasingowych kontraktów dotyczy samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Czy warto wziąć samochód w leasing? Jakie zmiany szykują się w prawie leasingowym? Zapraszamy do lektury!
Zgodnie ze statystykami Związku Polskiego Leasingu, po leasing sięgają najczęściej małe firmy, a największy udział w strukturze finansowania przedmiotów leasingu mają samochody osobowe i maszyny przemysłowe. Dzięki możliwościom leasingu auto można nabyć na atrakcyjnych zasadach, ponieważ leasingobiorca może użytkować dany przedmiot i czerpać korzyści z jego posiadania, bez konieczności jego zakupu. Dodatkowe zalety to proste procedury leasingowe oraz elastyczna forma umowy leasingowej, którą zawierają między sobą obie strony.
Leasing jest opłacalny między innymi ze względu na korzyści podatkowe oraz możliwość wymiany samochodu bez obowiązku jego wykupienia. Do tej pory całość raty leasingowej można było wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Sytuacja ta ma się jednak wkrótce zmienić… Minister finansów zapowiedziała zmiany w prawie leasingowym, które mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Czy leasing nadal będzie opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców?
Zmiany w prawie leasingowym mają dotyczyć amortyzacji oraz sposobu naliczania kosztów. Aktualnie leasing operacyjny jest bardziej opłacalny niż zakup pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Całość raty można wliczyć w koszty prowadzenia działalności biznesowej. Wraz ze zmianami w prawie leasingowymi zostanie jednak zwiększony limit amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu, zostaną również ograniczone możliwości odliczania kosztów. Zgodnie z nową ustawą, jeśli auto jest wykorzystywane zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnej, przychody można będzie pomniejszyć jedynie o 50% poniesionych wydatków.
Planowane zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy, którzy wezmą samochód w leasing do końca tego roku (do 30 grudnia 2018 r.), będą jeszcze rozliczani na starych zasadach, czyli będą mogli odliczyć 100% kosztów. Prawo do odliczenia 100% kosztów leasingu będzie ich obowiązywać jeszcze do końca 2020 roku (przez dwa lata).