Leasing IT dla aplikacji internetowej
Kupno poleasingowego sprzętu staje się coraz bardziej popularne. Niektórzy jednak nie decydują się na taki ruch ze względu na brak wiedzy o tym, czy dany sprzęt posiada jeszcze gwarancję.
Gdy kupujemy poleasingowy komputer czy laptop, zazwyczaj nie posiada on już gwarancji producenta. Dzieje się tak z tego względu, że wcześniej był on użytkowany przez ponad 2 lata, a producent swojej gwarancji zwykle udziela na nieco krótszy okres. Nie oznacza to jednak, że gwarancji w ogóle nie możemy dostać. Sprzedawcy zazwyczaj udzielają swojej gwarancji, która najczęściej obejmuje 30 dni. Skąd pewność, że po jej skończeniu, sprzęt się nie zepsuje? Tak naprawdę nie mamy żadnej pewności, lecz sprzęt poleasingowy zazwyczaj jest sprzętem renomowanego producenta, więc nie ma tu mowy o słabej jakości komputerze czy laptopie. Tym bardziej, że skoro sprzęt wcześniej działał bez zarzutu przez kilka lat, to jest małe prawdopodobieństwo, że nagle się całkowicie zepsuje.
Jeśli sprzedawca nie będzie chciał nam udzielić gwarancji na swój sprzęt, zaczynają działać w tym przypadku prawa konsumenta. Jeżeli kupiony produkt nie będzie się zgadzał z załączoną przez sprzedawcę specyfikacją, wtedy kupujący ma prawo zwrócić produkt nawet bez posiadania gwarancji. Lepiej więc kupować sprzęt u sprawdzonych sprzedawców, którzy mają już wyrobioną dobrą opinię i renomę. Dla pewności warto przed zakupem spytać o dokładną specyfikację sprzętu oraz ewentualne usterki, czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne. Tacy sprzedawcy jednak przed wysłaniem sprzętu solidnie go przygotowują.
Warto wiedzieć co obejmuje gwarancję na dany sprzęt. Jeśli kolor obudowy laptopa będzie inny niż w opisie, wtedy kupujący nie będzie mógł zwrócić sprzętu, ponieważ takie sytuacje są dozwolone. Podobnie jeśli się okaże, że matryca posiada martwe piksele – z tego powodu również nie można zwrócić sprzętu. Producenci, nawet gdy sprzęt jest nowy, wspominają, że taka możliwość istnieje. Co więc obejmuje gwarancję? Krótko mówiąc chodzi o pogorszenie sprawności sprzętu. Chodzi o sytuacje gdy na przykład karta graficzna „wyrzuca” na ekran blue-screeny (potocznie znane jako niebieski ekran) lub przegrzewający się zasilacz powoduje wyłączanie się komputera. Takie usterki jak najbardziej są podstawą do gwarancji. Co się stanie gdy wyślemy uszkodzony sprzęt do serwisu? W zdecydowanej większości przypadków jest on naprawiany lub podzespoły, które są zepsute, wymieniane są na nowe. Czas naprawy jest zróżnicowany i zazwyczaj trwa od jednego do dwóch-trzech tygodni.