Prawa konsumenta – gwarancja

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne stały się zakupy przez Internet. Nie tylko poprzez oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim czasu. Wszystko można zrobić siadając wygodnie z laptopem na kolanach i wyszukując różne konkurencyjne oferty. Nie mniej jednak wiąże się to z pewnego rodzaju ryzykiem, zarówno w sklepach on-line, jak i tych stacjonarnych. Konsumenci często spotykają się z oporem w przypadku respektowania warunków gwarancji na dany towar. Warto jednak wiedzieć, że obok rękojmi prawem konsumenta jest gwarancja.

Na czym polega gwarancja?

To nic innego, jak wystawienie pewnego rodzaju poręczenia za dany towar. Niemalże każdy sklep na swoje towary oferuje gwarancję. Wystarczy posiadać dowód zakupu. Na sam proces rozpatrzenia konkretnego wniosku, firmy mają od 15 do zazwyczaj 30 dni. W skrajnych przypadkach cały proces może się jednak opóźnić. Sam dokument gwarancyjny powinien być klientowi jasno przedstawiony. Wszystkie treści zawarte na piśmie powinny być zrozumiałe i przejrzyste, aby w razie potrzeby nie mieć problemu z rozpoczęciem procesu gwarancyjnego. Również sam proces gwarancji jest ściśle zdefiniowany. Towar, który na tej zasadzie oddaje się do sklepu nie może mieć uszkodzeń, które zostały dokonane przez klienta – o ile to właśnie chce się podciągnąć pod naprawę gwarancyjną.

Klient kontra gwarancja

Na samo złożenie tego typu reklamacji jest również określony czas. Każdy produkt posiada ściśle określony termin, w okresie którego można zgłosić go na gwarancję. Według prawa to 24 miesiące od daty, kiedy towar trafił w ręce klienta.  Po jego upływie ni ma co liczyć na darmową naprawę, wymianę, lub zwrot pieniędzy. Często można również usłyszeć, ze dany produkt – zwłaszcza sprzęty elektroniczne – psują się krótko po upływie gwarancji. Z tym jednak nie można zrobić nic innego, jak dokonać naprawy na własny koszt lub zmienić konkretny model na coś innego. Naprawy zgłaszane na gwarancje w specjalnych serwisach są rozpatrywane jako uszkodzenia mechaniczne, które teoretycznie spowodowane zostały przez samego klienta. Robiąc to świadomie lub nie trzeba liczyć się z tym, że gwarancja nie zostanie w takich przypadkach uwzględniona.

Prawa konsumenta – gwarancja

Przed samymi zakupami warto dowiedzieć się, na jakich zasadach może przebiegać sam proces gwarancyjny. Niektórzy sprzedawcy mogą tego nawet nie oferować, dlatego należy być czujnym na każdym kroku.