7 cech dobrego klienta

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wielu klientów narzeka na niekompetentnych lub niesympatycznych sprzedawców, ale czy oni sami są idealni? Zdradzamy 7 cech dobrego klienta określonych przez drugą stronę!

1. Zdecydowanie

Jedną z podstawowych cech dobrego klienta jest jego zdecydowanie. Taka osoba przychodzi do firmy lub sklepu i wie, czego konkretnie chce. Przez to praca idzie sprawniej i nie marnuje się czasu na pośrednie rozwiązania, które i tak finalnie nie mają sensu. Wyrażenie sam nie wiem… jest chyba jednym z najgorszych, jakie może usłyszeć projektant strony internetowej, grafik czy handlowiec. Przy kliencie, który jasno określa swój cel, aż chce się działać.

2. Chwalenie

Nieraz współpraca z klientem jest trudna, długa i żmudna z racji charakteru projektu lub osobowości klienta. Wówczas ważne jest udzielenie pochwały wtedy, kiedy faktycznie się to należy. Takie zachowanie napędza pracowników, którzy po miesiącach siedzenia nad jedną rzeczą, mogą czuć spadek motywacji.

3. Bezpośredniość

Kolejna cecha dobrego klienta to jego bezpośredniość. Ważne, żeby potrafił on powiedzieć, kiedy uważa jakiś pomysł za nietrafiony i wyrażał swoim zachowaniem chęć do nawiązania z nim kontaktu. Wtedy pracownik nie czuje dyskomfortu, gdy chce o coś dopytać. Nie dochodzi również do niepotrzebnych nieporozumień, bo ktoś czegoś nie dopowiedział.

4. Poczucie humoru

Spięty, śmiertelnie poważny klient potrafi być zmorą. Zwłaszcza kiedy podejmuje się z nim długotrwałą współpracę. Życie nie jest idealne, czasem zdarzają się wpadki, a każdy człowiek oprócz pracy ma życie osobiste. Przez to, że ludzie to nie maszyny, warto zachować zdrowy rozsądek oraz poczucie humoru, które nieraz potrafi ocalić przed katastrofą. Odrobina luzu to jeszcze nie grzech, a dzięki niemu poprawia się atmosfera w pracującym zespole.

5. Realizm

Idealny klient to taki, który zdaje sobie sprawę, że nie da się wykonać wszystkich zadań w minutę oraz świadomy tego, jakie ma możliwości. Taka osoba nie wymaga przysłowiowych gruszek na wierzbie, zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi muszą zmagać się sprzedawcy lub np. zatrudniani marketingowcy. Rozumie to i nie wywołuje na nich ciągłej presji.

6. Wyrozumiałość

Cecha ta jest pożądana zarówno u klientów, jak i sprzedawców. Wyrozumiały klient to prawdziwy skarb. Dzięki niemu panuje swobodna atmosfera w zespole, bez strachu ani niepotrzebnego napięcia. Wówczas wszystko działa sprawnie, jak w dobrze skonstruowanej maszynie, a kiedy dochodzi do potknięć, nie następuje panika. Wszyscy, klient, sprzedawca czy zatrudniony zespół ludzi, biorą się w garść i po prostu rozwiązują kolejny problem.

7. Pozorna niezauważalność

Ostatnia z cech jest tą najtrudniejszą do osiągnięcia. Ideał klienta ta taki, który ciągle jest gdzieś w pobliżu w trakcie współpracy, ale nie jest nachalny. Jego obecność jest wyczuwalna, lecz nie drażniąca. Wówczas ma się swobodę w wykonywaniu zlecanej pracy, a jednocześnie się jej nie zaniedbuje, wiedząc, że klient wcale nie lekceważy tego, co się robi tylko obserwuje wszystko z odpowiedniej odległości i bez wątpienia pojawi się wtedy, kiedy trzeba.