Kalkulator leasingu finansowego to przydatne narzędzie dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z opcji dzierżawy pojazdu i zależy im na tym, by obliczyć przybliżone koszty tego rozwiązania. Czym różni się leasing operacyjny od finansowego? Jak oszacować jego opłacalność? Skorzystaj z naszego kalkulatora, by się tego dowiedzieć!
Leasing finansowy – kalkulator – dlaczego go potrzebujesz?
Leasing finansowy wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Takie rozwiązanie umożliwia między innymi wymianę samochodu po kilku latach. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, w przypadku leasingu finansowego firmy mogą skorzystać z przyspieszonej amortyzacji przedmiotu objętego leasingiem. To leasingobiorca, a nie leasingodawca amortyzuje przedmiot i może to zrobić w dowolny sposób, np. skorzystać z jednorazowej amortyzacji.
Formalności związane z użytkowaniem samochodu na zasadach leasingu finansowego są bardzo proste – w wielu przypadkach, by uzyskać leasing, wystarczy mieć status przedsiębiorcy. O tę formę finansowania mogą się więc ubiegać nawet małe firmy i startupy. Co więcej, przedsiębiorca może pozyskać środki nawet po 2 dniach od złożenia wniosku, bez prezentowania dodatkowego zabezpieczenia. Procedury są więc łatwiejsze niż w przypadku kredytu inwestycyjnego.
Leasing finansowy – zmiany po 2019 roku
W styczniu 2019 roku zmieniły się zasady regulujące leasing finansowy i operacyjny. Zgodnie z nowymi przepisami, samochody osobowe, których wartość przekracza limit określony w ustawie, nie mogą być zamortyzowane w całości.
Dotychczas limit amortyzacji wynosił 20 tysięcy euro, czyli około 86 tysięcy złotych. Obowiązujący aktualnie limit amortyzacji to 150 tysięcy złotych. W przypadku samochodów elektrycznych, limit amortyzacji wynosi 225 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzają także ograniczenie, jeśli chodzi o wliczanie wydatków związanych z eksploatacją pojazdu do kosztów uzyskania przychodów.
Kalkulator leasingu finansowego
Ten kalkulator leasingu finansowego pozwala za pomocą kilku podstawowych danych obliczyć najważniejsze dla przedsiębiorcy parametry, takie jak: przybliżona wysokość raty leasingowej, koszt leasingu oraz całkowita suma opłat związanych z usługą. Wystarczy, że wprowadzisz wartość leasingowego przedmiotu, a następnie uzupełnisz kolumny: wpłata własna, wykup końcowy, oprocentowanie leasingu i liczba miesięcy. Następnie kalkulator leasingu finansowego przeprowadzi za Ciebie symulację i obliczy całkowity koszt leasingu.
Kalkulator – leasing finansowy
Chcesz obliczyć wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt swojego leasingu finansowego? Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingu finansowego. Leasing finansowy – kalkulator – jest przeznaczony zarówno dla osób fizycznych, jak i właścicieli firm.
Kalkulator leasingu finansowego to dobre rozwiązanie dla tych osób, które w niedługim czasie planują leasing finansowy. Z pomocą naszego narzędzia online w prosty i szybki sposób sprawdzisz potencjalną wysokość raty leasingowej oraz oszacujesz całkowity koszt leasingu finansowego. Aby skorzystać z kalkulatora leasingu finansowego, wystarczy wprowadzić do formularza podstawowe dane takie jak: kwota leasingu, czas trwania leasingu oraz oprocentowanie. Nasz system obliczy wszystkie pozostałe dane, jednak warto pamiętać o tym, że są to jedynie przybliżone wartości. Końcowa wartość leasingu może wiec różnić się od symulacji i kalkulacji sporządzonych przez symulator leasingowy online.
Uwaga: niniejszy kalkulator leasingu nie jest ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma jedynie charakteru informacyjny i podglądowy.
Leasing finansowy – kalkulator
Leasing finansowy to często wybierana forma finansowania zakupów firmowych, a także prywatnych. Czym się różni od leasingu operacyjnego? Podstawowa różnica to obowiązek amortyzacji sprzętu, towaru lub pojazdów. W przypadku leasingu finansowego obowiązek amortyzacji w całości spoczywa na leasingobiorcy.
Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodu, w przypadku leasingu finansowego zaliczamy do nich część odsetkową oraz amortyzację przedmiotu. Cały podatek VAT musi być jednak opłacony z góry przy pierwszej racie leasingowej, na początku trwania umowy. Okres trwania umowy leasingu musi być dłuższy niż 12 miesięcy, przedmiot staje się własnością leasingobiorcy wraz z ostatnią ratą leasingową.
Kiedy warto wybrać leasing finansowy, a kiedy operacyjny?
Zdecydowaną zaletą leasingu finansowego jest przede wszystkim brak ograniczeń dotyczących końcowej wartości przedmiotu, a także czasu trwania umowy. Leasing finansowy, chociaż rzadziej wybierany niż operacyjny, jest więc popularną i sprawdzoną formą finansowania zakupów w Polsce i na świecie. Rozwiązanie to opłaca się także tym firmom, które nie są płatnikami VAT.

Kalkulator leasingu finansowego [infografika]