Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Słyszałeś o kryptowalutach? Twoi znajomi inwestują w nie pieniądze i zachęcają Cię, abyś również ulokował w nich część swoich oszczędności? Przed podjęciem decyzji koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Co to jest kryptowaluta?

Pełna nazwa kryptowaluty brzmi waluta kryptograficzna, jest to najprościej pisząc – waluta wirtualna. Waluta znajduje się na komputerze lub odpowiedniej aplikacji na smartfonie jej właściciela, wszystkie transakcje mogą odbyć się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.

Musisz wiedzieć, że każda jednostka danej kryptowaluty posiada jedyne w swoim rodzaju kody, które zabezpieczają ją nie tylko przed kopiowaniem, ale również wielokrotnym użyciem. Nie istnieje jeszcze żadna instytucja międzynarodowa, czy nawet krajowa, która nadzorowałaby rynek kryptowalut, tym samym nic nie wpływa na ich kurs.

Wszystkie kryptowaluty są poddane mechanizmom rynkowym, od których zależy ich kurs w danym momencie. Nadzorowane nie są również żadne transakcji kryptowalutami. Żadna polska instytucja nie może zablokować twojego konta kryptowalutowego, a komornik nie może go zająć.

Dopiero niedawno powstały różnego rodzaju giełdy krytpowalut, na których użytkownicy mogą między sobą dokonywać transakcji.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Zdecydowaną większość osób inwestujących w kryptowaluty przekonały ich systematycznie rosnące ceny. Oczywiście można spotkać podobną liczbę zwolenników kryptowalut do ich przeciwników. Przykład Bitcoina pokazuje, że wzrost wartości kryptowaluty w pewnym momencie wyhamuje. Kurs kryptowalut jest zależny od mechanizmów rynkowych, które są skonstruowane w taki sposób, że cena nie może iść cały czas tylko w górę.

Sceptycy ostrzegają przed bańką spekulacyjną. Coraz więcej osób zachęconych bardzo wysokimi stopami zwrotu inwestuje w kryptowaluty, co wpływa na jeszcze większy wzrost kursu kryptowalut. Eksperci alarmują, że w pewnym momencie na pewno nastąpi spadek zainteresowania i ceny kryptowalut zdecydowanie pójdą w dół.

Musisz również wziąć pod uwagę fakt, że osoby, które kupiły kryptowaluty bardzo wcześnie, będą chciały w końcu zrealizować zyski i sprzedać np. Bitcoiny, co także wpłynie na spadek kursu. Jeżeli ten proceder osiągnie zdecydowanie większą skalę, co jest bardzo możliwe nastąpi wspomniana wcześniej bańka spekulacyjna i ceny kryptowalut bardzo spadną.

Oczywiście nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w kryptowaluty lub inne aktywa. Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na Kryptowalutach można zarobić, jednak trzeba zgłębić temat i wyczuć moment, w którym należy się wycofać.