Inwestowanie w kamienice – czy to się opłaca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stare kamienice to nieruchomości o dużej wartości historycznej i przepięknej architekturze. Czy jednak inwestowanie w kamienice się opłaca? Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszym artykule!

Inwestowanie w kamienice do remontu – czy to się opłaca?

Inwestowanie w kamienice (zwłaszcza takie, które wymagają remontu), wymaga dużej znajomości rynku, a także doświadczenia. Początkujący inwestorzy raczej nie angażują się w tego typu działania. Pierwszym dylematem, przed którym staje kupujący, to zyskowność inwestycji. Na samym początku należy znaleźć taką nieruchomość, której remont będzie opłacalny.

Kolejny krok to upewnienie się, czy budynek, który chcemy zakupić, jest objęty ochroną konserwatorską. Jeśli tak, do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w architekturze będą konieczne zezwolenia. W takiej sytuacji procedury remontowe oraz cały proces inwestycyjny może się bardzo przeciągnąć w czasie.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w starej kamienicy?

Poza dwoma wymienionymi wcześniej kwestiami, przed zakupem mieszkania lub całej kamienicy, warto przede wszystkim sprawdzić także jej stan techniczny.

Ważny jest:

  • sposób ogrzewania,
  • stan instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych.

Rynek kamienic jest bardzo różnorodny. Można znaleźć na nim zarówno nowe i wyremontowane, drogie nieruchomości, jak i zaniedbane, wymagające odświeżenia lub kapitalnego remontu budynki.

Inwestowanie w kamienice wymaga konkretnego nakładu finansowego

Koszty remontu kamienicy mogą wynieść nawet kilka milionów złotych, ale po gruntownej renowacji nieruchomości może znacznie zyskać na wartości.

Atuty, które zachęcą przyszłych klientów do zakupu mieszkania w kamienicy, to:

  • Wartość historyczna,
  • Świetna lokalizacja,
  • Wyjątkowa architektura,
  • Prestiż mieszkania w kamienicy,
  • Oryginalny i niepowtarzalny klimat mieszkania,
  • Duży metraż, wysokie sufity.

Inwestowanie w kamienice to złożony proces, ale jest to opcja nie tylko dla multimilionerów. Inwestor może przystąpić do spółki komandytowej, a nawet włączyć się w projekt na zasadzie crowdfundingu. Zysk z inwestycji może pochodzić ze sprzedaży mieszkań znajdujących się w kamienicy lub z ich wynajmu. Wysokie i stabilne stopy zwrotu z inwestycji są możliwe, jeśli podejdziemy do niej z głową i oszacujemy jej opłacalność.