Jaki rodzaj leasingu wybrać przy zakupie sprzętu komputerowego

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Sprzęt komputerowy dla prywatnych firm można kupować za pieniądze własne właściciela firmy, z udział ewentualnych dotacji z budżetu państwa, na kredyt bankowy, a także wykorzystując do tego leasing. A więc na jaki rodzaj leasingu najlepiej jest się zdecydować?

Dla leasingobiorcy najlepszym jest leasing finansowy. Przy zakupie sprzętu komputerowego, można zastosować przy ratach leasingowych niskie stawki VAT i możliwość dokonywania odpisów.

Finansowanie

Ten rodzaj leasingu pozwala na opłacenie środków trwałych na potrzeby firm czy osób prywatnych, bez żadnej konieczności wykładania wysokich środków finansowych. Przy zakupie sprzętu istnieje możliwość opłaty tzw. czynszu inicjalnego, co odbierane jest jako wkład własny leasingobiorcy.

Korzyści leasingu finansowego

Leasing sprzętu komputerowego można przeprowadzić z zastosowaniem leasingu operacyjnego i/lub finansowego. Myślę, że najczęściej firmy prywatne wybierają leasing finansowy, ze względu na możliwość dokonywania odpisów od przedmiotu leasingu oraz zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów odsetek raty leasingowej, co zmniejsza opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowym plusem dla leasingu finansowego jest ustalanie dowolnego okresu trwania umowy, bez względu na to jaką zastosujemy stawkę środka trwałego, co zapewnia elastyczność produktu i możliwość jego dostosowania do potrzeb i możliwości finansowych leasingobiorcy. Dla leasingu finansowego znaczenie ma również to, że w myśl przepisów ustawy o podatku VAT i podatku akcyzowym, umowa ta traktowana jest jako usługa. A więc od zakupionego sprzętu leasingobiorca nie ma obowiązku płacenia podatku VAT w wysokości 23 %. Może on zastosować wówczas stawkę 8 %.

Po zakończeniu takiej umowy, kupujący wcześniej sprzęt staje się jego właścicielem, po opłaceniu wszystkich należności wynikających z podpisanego wcześniej kontraktu. Są plusy i są wady. Jedynym minusem jest to, że ten podatek VAT naliczany jest od nie tylko wartości odsetek, ale również od wartości urządzenia, jakie jest przedmiotem umowy leasingowej.

Nie warto brać leasingu operacyjnego?

Forma tego leasingu jest jednak niekorzystna dla leasingobiorców. Bowiem do zakupionego sprzętu komputerowego należy doliczyć do każdej raty leasingowej podatek w wysokości 23%, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku VAT mamy do czynienia z usługą.