Monitory poleasingowe – jak sprawdzić matrycę przed zakupem

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Monitory poleasingowe są sprzętem wcześniej używanym przez firmy. Nie powinny mieć usterek, ale czujności nigdy dosyć. Jak sprawdzić matrycę przed zakupem?

Co to jest matryca?

Zacznijmy jednak od początku. Nie każdy musi być od razu fachowcem w dziedzinie technologii komputerowej, więc wytłumaczymy najpierw, czym właściwie jest matryca w monitorze. Otóż matryca jest sercem każdego ekranu. Całym jego wnętrzem, które możemy rozróżnić na matowe, błyszczące, panoramiczne lub LCD.

Wybierz matrycę dla siebie

Zaletą matryc matowych jest to, że mniej męczą oczy i nie odbijają światła słonecznego. W dodatku nie zostają na nich widoczne odciski palców więc łatwiej zadbać o czystość monitora. Są one niestety droższe od tych błyszczących, charakteryzujących się ostrością i wyrazistością kolorów. Tutaj ich zalety jednak się kończą i trzeba wspomnieć o wadach. Użytkowanie monitora  matrycą błyszczącą męczy wzrok, w dobrze oświetlonych miejscach obraz może wydawać się niewyraźny, a odbijające się od niego promienie słońca tworzą refleksy.

Matryca panoramiczna jest z kolei udogodnieniem dla fanów kina. Dzięki niej zyskasz nową jakość oglądania filmów, lecz jest zupełnie zbędna do codziennej pracy, pisania czy przeglądania sieci. Na dłuższą metę może zwyczajnie męczyć. Na koniec pozostaje nam LCD. To najtańsza i najbardziej powszechna opcja. Takie monitory są lekkie, mają dobry kontrast i kolory, ale ich minusem jest to, że wystarczy mała zmiana w ustawieniu, żeby obraz się zniekształcił. Wiesz już nieco na temat matryc, przejdźmy zatem do kluczowego pytania.

Jak sprawdzić matrycę przed zakupem?

Najlepszą, a zarazem najprostszą opcją jest podłączenie monitora przed kupnem w sklepie. Sprzedawcy raczej się na to zgadzają lub kierują konsumentów do biura obsługi klienta, gdzie zaraz po zakupie można sprawdzić, czy sprzęt działa. Jeśli nie, od razu możesz go wymienić. Na co jednak zwrócić uwagę sprawdzając matrycę?

Dobrze, jeśli na początek ustawisz po kolei dostępne kolory jako tło pulpitu. Sięgnij po barwy podstawowe, a po chwili użytkowania, powtórz ten test, aby się upewnić. Wszystko działa poprawnie? Zatem matryca jest w porządku.

Zawsze możesz też skorzystać ze specjalnych programów, żeby sprawdzić matrycę. W sieci jest wiele darmowych opcji dostępnych do niekomercyjnego użytku. Ułatwiają one identyfikację oraz odnajdowanie nieprawidłowo działających pikseli. Istnieją wersje online i te do pobrania. Sprzedawca nie powinien robić Ci problemów i zgodzić się na taki test matrycy. Po nim wszystko będzie jasne.